Justin Trudeau, Kanada kormányfője várhatóan arra kéri majd Ferenc pápát, hogy a katolikus egyház nevében ő is kérjen bocsánatot Kanada őslakóitól, amiért több mint száz éven át bennszülött gyermekek százezreit kényszerítették vallási szervezetek irányításával működtetett nevelőintézetekbe.
Trudeau ugyanakkor elismerte, hogy a Szentatya már megkövette a dél-amerikai bennszülötteket a gyarmati időkben a katolikus egyház irányításával okozott szenvedések miatt. A történteket vizsgáló Bizottság a Megbékélésért és Igazságért nevű szervezet kiadott jelentése után a kanadai államfő megkövette az őslakókat. Az országban 1874-től 1996-ig százötvenezer indián, mesztic és eszkimó gyermeket kényszerítettek bentlakásos iskolákba, ahol fizikai, lelki és szexuális erőszaknak voltak kitéve. Az államnak ezzel az volt a célja, hogy a bennszülöttek etnikai identitása végleg megszűnjön, az intézetekben több ezer kiskorú veszítette életét. Az ország őslakói közül sokan ezeket az iskolákat teszik felelőssé a közösségeikben tapasztalható alkoholizmus, családon belüli erőszak és az öngyilkosságok nagy arányáért.



