Akkor vagyunk hűségesek Szent István örökségéhez, ha az ország- és nemzetépítésbe mindenki bekapcsolódik a maga helyén - mondta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes hétfőn, a Külhoni Magyarságért Díjak átadásán az Országházban.

A Moldvai Csángómagyarok Szövetségének száztagú küldöttségét köszöntötte a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára hétfőn Budapesten.
Potápi Árpád János a Duna-palotában tartott beszédében kiemelte: igen sok településről érkeztek Budapestre Szent István király ünnepe alkalmából azok, akik vették a fáradságot az útra.
Hangsúlyozta: a nemzetpolitikáért felelős államtitkárság azért támogatja ezt az utat, mert a csángók mindent megtesznek, hogy a csángó magyar hagyományokat megőrizzék és továbbadják gyermekeiknek, unokáiknak.
A budapesti úttal igyekeznek honorálni ezt a munkát - mutatott rá Potápi Árpád János.
Az államalapításra emlékezett Kárpátalja magyarsága
Kárpátalja-szerte számos helyszínen emlékezett meg hétfőn az ukrajnai megye magyarsága államalapító Szent Istvánról; a központi ünnepséget a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) ezúttal is a Técsőhöz közeli Aknaszlatinán tartotta.
Az aknaszlatinai Szent István római katolikus templomban ünnepi szentmisével és az új kenyér megáldásával kezdődő, majd az államalapító királynak a templomkertben felállított szobránál folytatódó ünnepségen Szilágyi Mátyás, Magyarország beregszászi konzulátusának főkonzulja azt emelte ki, hogy augusztus 20-ának különös jelentősége és üzenete van a kárpátaljai magyarság számára.
Hangsúlyozta, Magyarország minden lehetséges és törvényes eszközzel védelmezi a kárpátaljai magyar nemzeti közösség érdekeit. Emlékeztetett arra, hogy a magyar kormány az előző években jelentős erőfeszítéseket tett a gazdaság, a helyi infrastruktúra, a kulturális élet és az oktatási intézményrendszer fejlesztése érdekében.
"Az előttünk álló időszakban még ennél is többet szeretnénk és fogunk is tenni a közösség jogainak megőrzése érdekében: következetes és tervszerű erőfeszítéseket teszünk mind a kétoldalú államközi kapcsolatokban, mind a nemzetközi szervezetek szintjén, a NATO és az Európai Unió lehetséges fórumain, az EBESZ-ben és az Európa Tanácsban" - szögezte le a diplomata, hangsúlyozva, hogy a kárpátaljai magyarság mindig számíthat az anyaországra.
Kárpátalja sok magyarlakta településén tartanak augusztus 20-ai ünnepséget, közülük az egyik legjelentősebb a Szent István napi búcsú, amelyet a beregszászi járási Mezőgecsén tartott meg hétfőn a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet.
A Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közössége (MÉKK) és a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet a történelmi egyházakkal közösen hétfő este Ungváron, a vár belső udvarában tartja meg hagyományos Szent István napi ünnepségét.



