Elfogadta az Országgyűlés gazdasági bizottsága tegnapi ülésén a Közbeszerzési Hatóság (KH) 2015-ös beszámolóját.
A hatóság közleménye szerint több mint tizennégyezer eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le tavaly, ezek összértéke közel kétezermilliárd forint volt, így a 2015-ös összeg a harmadik legmagasabb a magyar közbeszerzések történetében. A hatóság kiemelte, hogy az eljárások 84 százalékát, azok összértékének 51 százalékát kis- és középvállalkozások nyerték. Rigó Csaba Balázs, a KH elnöke hangsúlyozta, hogy a tavaly novemberben életbe lépett törvény részben bővítette a hatóság feladatait. Az új szabályok szerint a KH végzi a megkötött szerződések módosításának és teljesítésének részletekbe menő ellenőrzését. Eddig nyolcvanöt közbeszerzési eljárás vizsgálata kezdődött meg, a hatóság ennek nyomán hét büntetőjogi feljelentést, huszonnyolc közbeszerzési jogorvoslati és öt törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezett, két esetben pedig bejelentést tettek a Nemzeti Nyomozó Irodának.
Ugyancsak tegnap ismertette a gazdasági bizottság előtt az Állami Számvevőszék (ÁSZ) tavalyi tevékenységéről szóló beszámolót a számvevőszék elnöke. Domokos László kifejtette: az ÁSZ ellenőrzési alaptevékenysége mellett fokozatosan érvényesíti tanácsadó szerepét: támogatja az állammenedzsment megújítását és nagy hangsúlyt helyez a családok pénzügyi tudatosságának fejlesztésére is.