Egy kategóriával feljebb, az államtitkári illetményekhez igazítaná a Fidesz a polgármesterek fizetését.
A frakcióvezető szerint „nagyjából” sikerült kompromisszumra jutni, mint mondta, a Jobbik és az MSZP úgy nyilatkozott, megfontolják a javaslatot. A tervezet alapján egy ötszáz lakosúnál kisebb település polgármesterének bére az államtitkári fizetés harminc, ezerötszáz lakosig negyven, kétezer lakosig ötven, ötezer lakosig 55, tízezer lakosig hatvan, harmincezer lakosig hetven százaléka lenne, afölötti lélekszámnál pedig az államtitkári bér nyolcvan százaléka lenne. Az emelések költségvetési hatása 1,5 milliárd forint lehet – mondta Kósa. A frakcióvezető jelezte, az emeléshez szükséges forrás finanszírozását az adott település „adóerősségéhez” kötnék. Ezt figyelembe véve az emelés összegét vagy teljes egészében a kormány biztosítaná, vagy 75-25 százalék arányban a kormány és a település közösen állná, vagy száz százalékban az önkormányzat fizetné. A frakcióvezető azzal indokolta a fizetésemelések szükségességét, hogy a különböző ágazati béremelésekkel sok helyen a közszférában dolgozók illetménye magasabb, mint a település első emberéé. A bérrendezés parlamenti zárószavazását keddre tervezik. Az érintett önkormányzati törvény módosításához kétharmados támogatásra van szükség.
Februárban kezdődnek a parlamenti egyeztetések az államfőválasztásról – közölte Kósa Lajos pénteken. A politikust arról kérdezték, hogy a sajtóban megjelentek szerint Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere válthatja Áder Jánost a köztársasági elnöki poszton. Áder János ötéves államfői mandátuma 2017 májusáig tart. Kósa Lajos légből kapottnak nevezte a hírt. Emlékeztetett, elnököt választani a parlament tavaszi ülésszakán kell.



