Összművészeti előadással vette kezdetét az Arany-emlékév a PIM-ben

Prőhle Gergely szerint a költő szellemi örökségéből legfontosabb az intenzív és tevékeny hazaszeretet, a közügyekért való odaadás és a kötelességtudat

Kultúra
  • 2017.03.01. - 15:24

Összművészeti előadással, versekkel, zenével, tánccal és irodalomtörténeti megemlékezéssel vette kezdetét szerdán, a költő 200. születésnapjának előestéjén a Petőfi Irodalmi Múzeum Arany János-emlékévhez kapcsolódó programsorozata. 

prőhle arany
A kormány határozatban döntött az Arany János-emlékévet lebonyolító bizottság felállításáról Áder János köztársasági elnök vezetésével. A testület tagja még Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke és Fekete György, az MMA elnöke. 

A filológiai kutatások és az irodalomtörténet mellett szeretnének nyitni a kortárs irodalom felé is, eddig a Supka Géza Alapítvány és a Margó Fesztivál állt elő jelentős tervekkel ezen a téren - emelte ki.

A mai közélet számára Arany János szellemi örökségéből a legfontosabb az önreflexió képessége, az erkölcsi integritás, az intenzív és tevékeny hazaszeretet, a közügyekért való odaadás és kötelességtudat - hangsúlyozta Prőhle Gergely, aki szerint "népmozgalomszerűen" országszerte számtalan kezdeményezés indult az Arany-bicentenárium megünneplésére.

Felújítanák a költő nagyszalontai emlékhelyét

Az eseményen Csorba Csilla, az emlékév múzeumi kurátora elmondta: Arany János hagyatéka az MTA gyűjteménye mellett Nagyszalontán található, ezért nagy eredmény lenne, ha sikerülne megújítani az ottani emlékhelyet és kiállítást, amelynek anyaga restaurálásra szorul és digitalizálásra vár.

Új tárlat Geszten, mozgókiállítás Arany 200-busz néven

Új kiállítást terveznek a geszti Tisza-kastély parkjában álló kerti házban is, ahol Arany János a világosi fegyverletétel utáni bujdosása idején élt. Szerepel az emlékév kezdeményezései között a PIM Arany 200-busz elnevezésű, kistelepüléseket és fesztiválokat is felkereső mozgókiállítása, amely múzeumpedagógiai foglalkozásokat és interaktív tárlatot kínál az érdeklődőknek - fűzte hozzá. 

Pályázatok fiatalok számára

Csorba Csilla kiemelte azt is, hogy az irodalmi múzeum fiatalok számára két pályázatot is hirdet. A 200 év - 200 üzenet Arany Jánosnak címet viselő pályázat keretében kétszáz leütéses szöveges üzenetben kell összefoglalni a költőfejedelem egy-egy versét, míg az #Arany2017 részeként paródiákat várnak a Letészem a lantot vagy az Epilógus című Arany-költeményekhez. Mindkét pályázat határideje március 20.

Az emlékév keretében Arany János 30 művéről fognak új fordításokat készíttetni és megjelentetni németül, franciául, lengyelül és szlovákul - mondta el Csorba Csilla.

Arany-emlékkiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban

A sajtótájékoztatón szó esett a PIM májusban nyíló Önarckép álarcokban című Arany-emlékkiállításáról is, amelyről Kalla Zsuzsa gyűjteményi igazgató beszélt. A hagyományos mellett a digitális technológiákat is alkalmazó tárlat azt igyekszik feltérképezni, hogy a költő miként vett reagált a modernitás kihívásaira, a korabeli közéleti eseményekre, és hogyan vett részt szövegeivel az irodalmi élet alakulásában.

Nagykőrös is komoly forrásokhoz jut

Több mint egymilliárd forint támogatást kap az Arany János-emlékév alkalmából Nagykőrös, az összegből teljesen megújul a költő nevét viselő muzeális gyűjtemény - jelentette be szerdán a város polgármestere a nagykőrösi Arany János Emlékév Bizottság sajtótájékoztatóval egybekötött ülésén.

Czira Szabolcs jelentős várostörténeti eseménynek nevezte, hogy az Arany János születésének 200. évfordulója alkalmából meghirdetett emlékév keretében 1 milliárd 40 millió forint támogatásban részesül a Nagykőrös - Arany János városa nevű fejlesztési programjuk. Nagykőrös élen jár Arany emlékének ápolásában - mondta. A költő csaknem tíz éven át, 1851 és 1860 között tanított a helyi református gimnáziumban, mindig is nagy kultusza volt a városban, ezért is fordítanak kiemelt figyelmet az évforduló méltó megünneplésére - tette hozzá.

Reklám