Üdvözli a Nyelviskolák Szakmai Egyesülete, hogy a kormány a magyarok idegennyelv-tudásának fejlesztését célozza meg.
Salusinszky András hangsúlyozta, hogy nálunk alacsony, harmincöt százalék az idegen nyelveket beszélők aránya, és ezzel utolsó helyen állunk Európában. „Magyarországon már az általános iskolában magas óraszámban tanulnak a gyerekek nyelvet, de sajnos kis hatékonysággal. A közoktatásban általában ezer órát kap egy tanuló az első idegen nyelv megtanulására, ez idő alatt kellene eljutni egy minimum B1-es, vagyis az alapfoknál valamennyivel magasabb szintű nyelvtudásig. Nyelviskolai keretek között e cél elérésére a rendelkezésre álló óraszám fele is elegendő lenne” – mutatott rá. Hozzátette, már többször felmerült, lehetővé kellene tenni, hogy a diákok ne tanuljanak második nyelvet, és annak az óraszámát is az első nyelvre fordítsák. Ugyanakkor úgy vélte, hogy ez nem oldaná meg a problémát, viszont ártana a „nyelvi sokszínűség uniós eszméjének”. „A legkomolyabb probléma a nyelvek folyamatos újrakezdése egy-egy új közegben, például a középiskola nagyon ritkán épít vagy tud építeni az általános iskolában megszerzett tudásra. Így állandó az újrakezdés még akkor is, amikor egy iskolán belül tanárváltás van, ami nem ritka eset. Ebből adódik az, hogy a nyelvtanulók és szüleik sokszor maguk sem hiszik el, hogy a közoktatásban meg lehet egy vagy több nyelvet tanulni” – hívta fel a figyelmet Salusinszky.



