Eddig mintegy 186 ezren éltek a Nők 40 program, azaz a "nagymamanyugdíj" lehetőségével - jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára keddi, budapesti sajtótájékoztatóján.
Novák Katalin közölte: a kormány 2011-ben bevezetett, rendkívül népszerűnek bizonyult családpolitikai intézkedésének a célja az volt, hogy visszaadja a családoknak a nagymamákat, akik így többet lehetnek együtt unokáikkal, megkönnyítve ezzel a szülők életét.
Fidesz: Ha az ellenzéken múlt volna, nem lenne Nők 40 program
A Fidesz szerint ha az ellenzéken múlt volna, akkor ma nem lenne sem Nők 40 program, sem sok más, a családokat segítő intézkedés.
Dunai Mónika, a nagyobbik kormánypárt országgyűlési képviselője keddi budapesti sajtótájékoztatóján kifejtette: a Nők 40 programról 2010 decemberében szavaztak a parlamentben, ám sem az MSZP, sem a Jobbik, sem az LMP nem támogatta.
A Nők 40 bevezetésére azért volt szükség - folytatta a politikus -, mert a baloldal kormányzása alatt megbecsülés helyett sokszor megalázást, segítség helyett pedig megszorítást kaptak a nők és az édesanyák. "Az adóemelések, a megszorítások első számú célpontjai a családok, a magyar nők és az édesanyák voltak" - fogalmazott, hozzátéve, hogy sokuk még a nyugdíjért is izgulhatott, hiszen tömegek maradtak munka nélkül abban az időszakban.
Megjegyezte azt is, hogy 2010 előtt a nyugdíj vásárlóereje a magas infláció és az adóemelések miatt folyamatosan csökkent.
2011 óta azonban minden évben biztosított a nőknek - idén is - a 40 évnyi munka utáni nyugdíjba vonulás, és ebben az esetben is a teljes összegű öregségi nyugdíjat kapják - közölte Dunai Mónika, jelezve, hogy eddig már 186 ezren éltek a lehetőséggel.
Szerinte a Nők 40 program segíti a családok erősödését, és egy gesztus is a nőknek, hogy a kormány és a Fidesz megbecsüli őket. "A nők ma biztosak lehetnek abban, hogy a Fidesz-kormánytól megbecsülést és figyelmet kapnak, megszorításokra pedig nem kell számítaniuk" - mondta.
Dunai Mónika a sajtótájékoztatón kitért a hétvégi veronai buszszerencsétlenségre, együttérzését fejezve ki az áldozatok hozzátartozóinak, továbbá kérve a kormányt, hogy adjon meg minden szükséges segítséget, és mielőbb derítse ki a baleset okát. Kérdésre kijelentette: a busztragédiával kapcsolatban a kormány az első pillanattól kezdve a helyén volt.
Tájékoztatása szerint jelenleg 140 ezren kapják meg a Nők 40 program keretében a teljes összegű öregségi nyugdíjat; a programba korábban belépők egy része időközben betöltötte a normál ellátáshoz szükséges kort.
A program azoknak a nőknek szól, akik 40 év munkaviszony, illetve jogosultsági idő után, még a nyugdíjkorhatár elérése előtt szeretnének nyugdíjba vonulni. Alapesetben a 40 év jogosultsági időből legalább 32 évet kell munkajövedelem utáni járulékfizetéssel igazolni, és legfeljebb 8 évet lehet gyermeknevelési időként beszámítani, függetlenül a gyermekek számától - mondta.
Külön szabály vonatkozik a fogyatékossággal élő vagy tartósan beteg gyermekeket nevelő anyákra; az ő esetükben akár 10 év jogosultsági időt is beszámíthatnak. Külön, még kedvezőbb szabályozás vonatkozik azokra a családokra, amelyekben öt vagy több gyereket neveltek fel, de esetükben is az anyáknak legalább 25 év munkaviszonyt kell igazolniuk.
Kérdésre válaszolva Novák Katalin közölte, a Nők 40 program a 2016-os költségvetésben mintegy 200 milliárd forintos tételt jelent. Hozzátette: a költségvetési előirányzat felülről nyitott, vagyis annyit fordítanak erre a célra, ahányan igénybe tudják venni.
Ugyancsak egy kérdésre válaszolva azt mondta, nem tervezik a férfiakra is kiterjeszteni a programot. Utalt arra, hogy az alaptörvény értelmében a nyugdíjintézkedésekben a nőket külön szabályozással védhetik, a "nagymamanyugdíj" pedig éppen erről szól.
Az ifjúsági ügyekért is felelős államtitkár a sajtótájékoztató előtt együttérzését fejezte ki a veronai buszbalesetben elhunytak hozzátartozóinak, barátainak, osztálytársainak. Azt mondta, minden segítséget megadnak azoknak, akik a tragédiában elvesztették hozzátartozójukat.



