Európa kivételes partnere Törökország, mert a mediterrán ország aktív szerepvállalása nélkül kivitelezhetetlen a közel-keleti konfliktus rendezése és a migrációs válság kezelése - jelentette ki Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke Strasbourgban, az Európa Tanács (ET) Parlamenti Közgyűlése ülésének szünetében, az MTI-nek telefonon nyilatkozva csütörtökön.
Németh Zsolt hangsúlyozta, hogy az illegális migráció visszaszorítása érdekében létrejött EU-török megállapodásban foglaltak maradéktalan betartása nem csak Törökország feladata. Európának éppúgy felelőssége a vállalások teljesítése, ellenkező esetben Európa hiteltelenné teszi azt az értékvilágot, amelyet a török társadalom hajlandó elfogadni.
A politikus elmondta, hogy az ET vezetése elkötelezett a béke- és a stabilizációs folyamatok előmozdítása mellett. Kijelentette: mivel Törökország tagja az Európa Tanácsnak, szerepe megkülönböztetett a "modellértékű demokratikus iszlám állam" stabilitásának megőrzésében, amely úgy a 47 tagot számláló szervezet, mint Európa számára nélkülözhetetlen. Németh Zsolt hozzátette, hogy a strasbourgi székhelyű intézmény és tagállamai együttéreznek és szolidárisak Törökországgal és a júliusi, kudarcot vallott puccskísérlet 246 halálos áldozatával.
Steinmeier óva intett a Krím annektálásának elfogadásától
A német külügyminiszter óva intett a jogilag Ukrajnához tartozó Krím félsziget Oroszország általi annektálásának "csendes" elfogadásától, a nemzetközi jog megsértését szerinte nem szabad figyelmen kívül hagyni. Frank-Walter Steinmeier erről az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésén beszélt. "Véleményem szerint ez azt is jelenti, hogy nem fogadjuk el ebben a házban Oroszország képviselőiként azokat, akiket a jogsértő módon bekebelezett Krím területéről választottak be az orosz törvényhozás alsóházába" - mondta a német diplomácia vezetője. "Ezt világossá kell tenni" - tette hozzá.
Az ukrán válság rendezéséről szólva Steinmeier kijelentette, "rendkívül lassan haladnak előre, milliméterről milliméterre", de "nagyon keményen dolgoznak a tűzszünet stabilizálásán". Mint mondta, "nincs ok az elégedettségre vagy az optimizmusra, de jelenleg nem lát semmilyen más alternatívát". Felszólalásában a külügyminiszter ismételten a minszki megállapodások végrehajtására szólította fel a feleket, és hangsúlyozta, az Európa Tanácsnak a mostaninál fontosabb szerep juthat a jövőben a Kelet és Nyugat közötti párbeszéd előmozdításában, minthogy a felek között jelentősen megromlott a viszony az utóbbi időben.
Kérdésre válaszolva Steinmeier emellett leszögezte, Németország "határozott" választ adna, ha támadás érné valamelyik NATO-tagállamot.



