Kedvezően alakultak a makrogazdasági mutatók, az Európai Unió (EU) átlagos növekedése felett, 2,2 százalékkal bővült a gazdaság Magyarországon; kedvező volt a folyó fizetési mérleg helyzete is, amely jelentős többlettel zárt, és az államháztartás hiánya a tervezettnél alacsonyabb, 1,9 százalék lett – mondta Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára a zárszámadási törvényjavaslat napirendi pont tárgyalásán az Országgyűlés költségvetési bizottságának ülésén tegnap.
A Nemzetgazdasági Minisztérium lapunknak küldött közleményében jelezte, októberben 181,9 milliárd forint pénzforgalmi hiánnyal zárt az államháztartás központi alrendszere, az első tíz hónapban ezzel 1418,2 milliárd forintra emelkedett a deficit. Az tárca elsősorban azzal magyarázta a tavalyi többlettel szemben az idei jelentős hiányt, hogy az uniós programokra folyósított előlegek kifizetése a múlt hónap végéig idén már elérte az 1702,3 milliárd forintot, amivel szemben az EU-val eddig mindössze 326 milliárd forint elszámolása történt meg. Összegzésképpen a minisztérium közleménye leszögezi: a kiadások és a bevételek a tervezettek szerint ala- kulnak, az uniós módszertan szerinti 2,4 százalékos hiánycél biztonsággal teljesíthető.



