Már több mint ezren jelentkeztek határvadásznak a rendőrség szeptember elején indult toborzásán - mondta a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára keddi, budapesti sajtótájékoztatóján.
Kontrát Károly kiemelte: a magyar határvédelemnek fel kell készülnie egy a korábbinál is nagyobb migrációs nyomás kivédésére, ezért született kormánydöntés arról, hogy háromezer emberrel növelik a rendőrség állományát.
Hozzátette, "a veszély nem múlt el", és nem lehet kizárni, hogy a korábbiaknál is nagyobb migránstömeg indul el Magyarország felé. Emlékeztetett arra: Törökországban hárommillió, Líbiában egymillió, Egyiptomban öt és fél millió migráns várakozik, és Magyarország nem tudta elérni, hogy az Európai Unió tagállamai megvédjék a schengeni külső határokat.
Kontrát Károly elmondta, a rendőrség folyamatosan toborozza a határvadászokat, és igen nagy az érdeklődés a képzés iránt: eddig 4515-en érdeklődtek és 1077-en már jelentkeztek is a képzésre, átlagéletkoruk 28 év.
Hozzátette: a rendőrség továbbra is várja olyan 18 és 55 év közötti, büntetlen előéletű magyar állampolgárok jelentkezését, akiknek magyarországi állandó lakóhelyük és érettségijük van, és szívesen részt vennének a határ védelmében.
Az államtitkár elmondta, a rendőrség folytatja a toborzást a Facebookon, a Twitteren, de lehet érdeklődni telefonon is. Ezen a héten Békéscsabán, Győrben, Budapesten, Tökölön, Balatonalmádiban és Nagyrédén toboroznak a rendőrök.
Megjegyezte: a felvételi eljárás első szakaszában fizikai és pszichológiai felméréseken esnek át a jelentkezők, de része a felvételinek egy pályaalkalmassági elbeszélgetés, valamint a kifogástalan életvitel ellenőrzése is.
Az államtitkár jelezte: a felvettek az első két hónapban a rendvédelmi alapismereteket sajátítják el, ebben az időszakban bruttó 150 ezer forintot kereshetnek, utána pedig négy hónapos őr- és járőrtársi képzésen vesznek részt, erre az időszakra már bruttó 220 ezer forintos illetmény jár nekik, emellett kaphatnak nyelvvizsga-, éjszakai és készenléti pótlékot, a túlóraszolgálatért külön juttatást, valamint évi 200 ezer forintos cafeteriát, lakhatási támogatást, ruhapénzt, utazási kedvezményt és kedvezményes mobiltarifát.
Kontrát Károly az MTI-nek arra a kérdésére, tartható-e az országos rendőrfőkapitány által korábban vázolt ütemterv, amely szerint az első képzések már novemberben elindulnak, azt mondta, a rendőrség megteremtette annak feltételeit, hogy elindulhassanak az első képzések.
A kormány augusztus 10-én döntött arról, hogy a határőrizet megerősítése érdekében háromezer új rendőrrel növelik a határvadász századok létszámát, a rendőrség pedig szeptember 1-jén kezdte meg a toborzást.
"Minden alapot nélkülöz az AI jelentése"
Az államtitkár minden alapot nélkülözőnek nevezte az Amnesty International (AI) civil szervezet migrációval kapcsolatos, a magyarországi bánásmódról szóló állításait. Az AI jelentése szerint ugyanis Magyarországon bevett gyakorlattá váltak a támadások a menekültek és migránsok ellen, sokukat egyszerűen "visszalökdösik" Szerbiába vagy őrzött befogadóközpontokban tartják fogva őket törvénysértő módon.
Az államtitkár kijelentette: ezek a megállapítások valótlanok és minden alapot nélkülöznek.
Hozzátette, korábban is elmondták már, hogy a magyar határvadászok törvényesen, határozottan, a magyar állam és a magyar állampolgárok védelmében járnak el.
Felidézte: korábban a Human Rights Wach kifogásolta a menekültekkel szembeni bánásmódot, akkor vizsgálat is indult az ügyekben, de az ügyészség azt állapította meg, hogy a bejelentések valótlanok voltak.
A magyar rendőrök, határvadászok törvényesen járnak el, semmiféle jogsértést nem követnek el - szögezte le.
Az Amnesty International kedden 30 oldalas jelentést hozott nyilvánosságra a menekültek helyzetéről. Az AI szakértői augusztus elején Magyarországon, Szerbiában és Ausztriában vizsgálódtak, 143 embert hallgattak meg, köztük 129 menekültet és migránst - gyermekeket, nőket és férfiakat egyaránt -, valamint menedékjogi illetékeseket, rendőröket és nem kormányzati szervezetek aktivistáit.
Az ennek alapján összeállított jelentés szerint több ezer menekülttel - köztük kísérő nélküli gyermekekkel - szemben alkalmaznak durva erőszakot, törvénysértő visszatoloncolást és ugyancsak törvénysértő fogva tartást a magyar hatóságok, és az egész rendszer leplezetlenül úgy lett kialakítva, hogy elrettentse a menekülőket.
Niedermüller: az EU lépjen fel a magyar-szerb határon kialakult állapotok ellen!
Az Európai Uniónak fel kell lépnie a magyar-szerb határon kialakult "embertelen és jogsértő helyzet" ellen, amely nem csak Magyarország, hanem Európa szégyene is - figyelmeztetett kedden Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció európai parlamenti képviselője.
A párt alelnöke brüsszeli sajtóértekezletén ismertette az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezetnek a magyarországi menekültügyi helyzetről szóló jelentését, amely szerinte "lesújtó képet fest a határon történő erőszakos fellépésről, a menekültek bántalmazásáról, fogva tartásáról és jogellenes visszaküldéséről, a menedékjog megtagadásáról, az embertelen életkörülményekről".
Mint mondta, az ENSZ menekültügyi szervezete az elmúlt időszakban "több mint száz olyan esetet gyűjtött össze, amely során a rendészeti szervek túlzott erőszakot alkalmaztak menedékkérőkkel szemben".
"Teljesen világos, hogy a magyar kormány hazudik, amikor azt mondja, hogy betartja az európai szabályokat. Éppen ellenkezőleg, Orbánék módszeresen és tudatosan megsértik az uniós és a nemzetközi jogi normákat. Nem megvédik Európát, hanem lerombolják erkölcsi alapjait, a jogállamot" - közölte Niedermüller.
A képviselő végezetül elmondta, kezdeményezte, hogy az uniós parlament belügyi, állampolgári és igazságügyi bizottsága minél előbb tűzze napirendjére az ügyet.



