Elfogadta az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülése csütörtökön Bocskor Andrea fideszes képviselő jelentését a 2013-2015 közötti időszakra vonatkozó uniós ifjúsági stratégia értékeléséről.
Az értékelés szerint a gazdasági válság érzékenyen érintette a fiatalokat. 2013-ban 24,4 százalékos negatív csúcson volt az ifjúsági munkanélküliség Európában, amely idén 18,9 százalékra csökkent. Az oktatási és foglalkoztatási mutatók javuló tendenciát mutatnak a vizsgált időszakban. "Az eredmények fényében elmondható, hogy sok területen van előrelépés, de további intézkedésekre van szükség az ifjúsági munkanélküliség csökkentése, az életminőség és a jövőkép javítása, illetve az egyenlő esélyek megteremtése érdekében" - mondta Bocskor Andrea.
A dokumentum aláhúzza a család, az iskola, a sport és az egyházak szerepének fontosságát a fiatalok egészséges fejlődése, szocializációja során, emellett kiemeli a szükségét annak, hogy bevonják az ifjúságpolitikába a helyi és a regionális közösségeket. Hangsúlyozza továbbá az anyanyelv és a többnyelvűség fontosságát, a nemzeti jogszabályok és az európai elvek alapján. A jelentésben kifejtették, hogy a fejletlenebb térségekben élő, vidéki fiatalok támogatására, ösztönzésére kiemelten oda kell figyelni. Ehhez különböző felzárkóztató programok, illetve szociális és tehetséggondozó programok jelenthetnek megoldást.
Az EP-képviselő a jelentés bemutatásakor elmondta: az ifjúságügy szempontjából fontos európai uniós programokat a keleti partnerség országaira is ki kellene terjeszteni az esélyegyenlőség és a nagyobb különbségek kiküszöbölése érdekében. "Európa és az európai közösség jövője a fiatalokon múlik, ezért nagyon fontos támogatni őket az európai és a nemzeti alapértékek mentén" - hangsúlyozta Bocskor Andrea, aki szerint a "népesség elöregedése miatt sürgősen aktivizálni kell a fiatalokat, a tudatos család- és ifjúságpolitika, az otthonteremtési program, a családi adókedvezmény nagy segítség lehet e téren". Mint mondta, "egyes országok felismerték ezt és a mutatóik javulnak, mint például Magyarországon, de még vannak teendők".



