Lezárták a Rakkába vezető utat

Az Iszlám Állam fővárosából már csak az Eufráteszen lehet kijutni

Külföld
  • 2017.03.06. - 12:14

A Washington támogatását élvező Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű kurd-arab fegyveres koalíció lezárta hétfőn az Iszlám Állam dzsihadista szervezet szíriai fellegvárának számító Rakkából kivezető utolsó szárazföldi utat - tájékoztatott egy kurd katonai forrás és az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH).  

A beszámolók szerint az észak-szíriai várost a részben az Iszlám Állam uralma alatt álló Deir-ez-Zór tartománnyal összekötő út lezárása azt jelenti, hogy a dzsihadisták számára az egyetlen menekülési útvonal az Eufrátesz folyó maradt.

"Ez nagy győzelem, de még sok a tennivaló" - hangsúlyozta a kurd forrás. Az SDF hétfőn kiadott közleményéből kiderül, hogy a szervezet harcosai Rakka térségében elfoglaltak hét falut, amivel lehetővé vált számukra a Deir-ez-Zórba vezető út lezárása.

Az SDF nevű ernyőszervezet - amelyet az Egyesült Államok vezetése alatt szerveződött nemzetközi terrorellenes koalíció légiereje is támogat - a Népvédelmi Egységek (YPG) kurd milíciát és a vele szövetséges arab csoportokat tömöríti.

Az északkelet-szíriai Rakka 2014 óta áll az Iszlám Állam felügyelete alatt, hasonlóan Moszulhoz, amely a dzsihadisták utolsó bástyája Irakban. Moszul bevételéért október 17-én indítottak offenzívát az iraki erők a nemzetközi koalíció légi támogatásával.

A Rakka elleni hadműveletek tavaly novemberben indultak azzal a céllal, hogy fokozatosan bekerítsék az Iszlám Állam szíriai "fővárosának" tekintett települést. Az Iszlám Államnak nagy csapás az, hogy a várost elvágták a tőle délkeletre fekvő Deir-ez-Zór tartománytól. A terrorszervezet elleni műveleteket az Egyesült Államok vezette nemzetközi katonai koalíció irányítja.

Orosz egységeket ért támadás Szíriában

Mindkét lábát és a fél szemét is elvesztette Pjotr Miljuhin vezérőrnagy, az orosz nyugati katonai körzet kiképzési parancsnoka, amikor február közepén Szíriában rádióvezérlésű akna robbant az őt szállító páncélozott jármű közelében - írta hétfőn a Kommerszant című orosz napilap az orosz védelmi minisztériumhoz közel álló forrásokra hivatkozva.

Az orosz katonai tárca február 20-án négynapos késéssel számolt be arról, hogy négy orosz katona meghalt, kettő pedig megsebesült Szíriában, amikor támadás érte a szíriai hadsereg egyik járműoszlopát, amely a Homsz tartománybeli Tijasz repülőtérről Homsz város irányába haladt. Ez volt a szíriai orosz katonai kontingens eddigi legnagyobb, egy időpontban elszenvedett vesztesége.

A hivatalos közleményben a halottak és sebesültek neve és rendfokozata nem szerepelt.

A Kommerszant úgy értesült, hogy Miljuhin tábornok a Homszban állomásozó szíriai kormánycsapatok harckészültségét kívánta felmérni, amikor az őt és öt másik orosz katonai tanácsadót szállító, Tyigr típusú páncélozott terepjárót ellenzéki fegyveresek távvezérléssel felrobbantották, és tüzet nyitottak a konvojra. A vezérőrnagy akkor már két hónapja szolgált Szíriában, Andrej Kartapolov vezérezredes parancsnoksága alatt.

A súlyosan sebesült Miljuhin életéért előbb a hmejmími orosz bázis, majd a moszkvai Burdenko katonai kórház orvosai küzdöttek. A tábornok a lap informátorai szerint már túl van az életveszélyen. Ő a legmagasabb rangú parancsnok a szíriai orosz hivatalos veszteséglistán, amely szerint az arab országban eddig 27 orosz katona vesztette életét.

A tábornok sebesüléséről elsőként pénteken adott hírt két orosz hírportál, az Infox.ru és a Fontanka. A Kommerszant először február 23-án értesült arról, hogy egy "magas rangú katonatiszt" súlyosan megsebesült Szíriában.

Reklám