A lengyel kormánypárt vezetése kész a konfrontációra Brüsszellel az uniós jogállamisági mechanizmus miatt, de még bízik a diplomáciában és a kompromisszumokban. Az Európai Bizottság holnap egyeztet Lengyelországról, Varsó nem számít büntetésre.
Az Európai Bizottság holnapi ülésén a lengyelországi helyzetet vitatja meg, ezzel kapcsolatban Waszczykowski hangsúlyozta: nem tudja elképzelni, hogy a brüsszeli bizottság kritikus véleményt fogadna el Varsóval szemben. „Egy sor kompromisszumos megoldást terjesztettünk elő, elindítottuk a párbeszédet az EB és a Velencei Bizottság javaslatai alapján” - érvelt Waszczykowski, hozzátéve: „Ha zajlik a párbeszéd, nincs alapja annak, hogy Lengyelországot bármiért is megbüntessék.” Sajtóértesülések szerint ugyanakkor a testület elfogadja azt a javaslatot, amely a januárban az alkotmánybíróság helyzete miatt kezdeményezett uniós jogállamisági mechanizmus második szakaszának megindítását tartalmazza Lengyelországgal szemben. A múlt héten Varsóba látogató Frans Timmermans egyetértett Beata Szydlo lengyel miniszterelnökkel abban, hogy az alkotmánybírósággal kapcsolatos konfliktus Lengyelország belügye, amelyet ott kell megoldani. A bizottság első alelnökének kijelentését a lengyel sajtóban úgy értelmezték, hogy a döntést elnapolják. Tegnap estére telefonbeszélgetést terveztek, amelynek során Szydlo konkrét kompromisszumos javaslatokat akart ismertetni Timmermansszal. Ezzel kapcsolatban előzetesen Waszczykowski úgy fogalmazott, „egy sor ilyen javaslatot” a lengyel kormány már elő is terjesztett a különféle egyeztetések során. „Az EB tisztában van vele, hogy mennyit engedhet Lengyelország, meddig terjedhet a kompromisszumkészsége” - hangsúlyozta.



