Jemenben a kormányerők visszafoglalták pénteken a síita húszi lázadóktól az egyik kulcsfontosságú kikötővárost, az ország délnyugati részén fekvő Mokkát (el-Muhát) - közölte egy katonai szóvivő.
"A mokkai csatát befejeztük" - nyilatkozott az AFP francia hírügynökségnek Mohamed an-Nakíb, hozzátéve, hogy a Vörös-tenger partján fekvő városból kiűzték a lázadókat. Az Abed Rabbó Manszúr Hádi nemzetközileg elismert jemeni elnökhöz hű más katonai források is megerősítették, hogy a kormányerőknek több héten át tartó harcok árán sikerült bevenniük el-Muha egészét. A város kikötőjét már január 23-án ellenőrzésük alá vonták.
A Szaúd-Arábia vezette arab katonai szövetség légierejének és haditengerészetének támogatását élvező jemeni kormányerők január 7-én indítottak offenzívát a Vörös-tenger 450 kilométer hosszan elterülő parti sávja, azon belül is Mokka, Hodeida és Midi városok felszabadítása céljából. Azóta több mint 400-an vesztették életüket a harcokban. Az offenzíva következő célja Hodeida visszafoglalása - mondta az idézett katonai szóvivő.
Az ENSZ emberjogi hivatala pénteken azt közölte, hogy az arab katonai szövetség fokozta légitámadásait Hodeida kikötője ellen, így civilek élete került veszélybe.
Az arab koalíció 2015 márciusában avatkozott be a jemeni belharcokba, amelyek előző évben az Irán támogatását élvező húszi lázadók és a velük szövetséges, Ali Abdalláh Száleh volt elnökhöz hű erők, valamint a Hádit támogató csapatok között törtek ki. A húszik elfoglalták az ország egy részét, köztük a fővárost, Szanaát is. 2015 márciusa óta egyes számítások szerint legalább 7400-an, más becslések szerint több mint 10 ezren haltak meg a konfliktus miatt, míg a sebesültek száma meghaladja a 40 ezret is. Eddig sorra kudarcba fulladtak az ENSZ közvetítésével zajló béketárgyalások és a felek között született tűzszünetek is.



