Nyáron kevesebb a véradó, pedig egyre nagyobb szükség lenne rájuk – mondta Nagy Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) szakmai főigazgató-helyettese a Kossuth rádió 180 perc című adásában, hozzátéve: az elmúlt két hétben is kevesebben mentek el vért adni, mint korábban.
A Vöröskereszt honlapja az írja, a szokásos nyári vérhiány oka a szabadságolásokban keresendő. Éppen ezért a nyári hónapokban szinte minden nagyobb fesztiválra, rendezvényre kilátogatnak, sőt a vízpartok közelében is szerveznek véradást, s speciálisan kialakított véradókamionjuk is egész évben járja az országot. Arra is felhívják a figyelmet, hogy a véradáshoz nélkülözhetetlen a személyi igazolvány, TAJ- és lakcímkártya.
A legfontosabb szabály, hogy véradó csak olyan hatvanöt évesnél fiatalabb személy lehet, akinek testsúlya több mint ötven kiló. Évente a férfiak maximum ötször, a nők legfeljebb háromszor adhatnak vért, amelynek mennyisége egy-egy alkalommal négyszázötven vagy ötszáz milliliter lehet. Két esemény között minimum ötvenhat napnak kell eltelnie a szervezet regenerációja érdekében – figyelmeztet a Vöröskereszt, hozzátéve, ha a feltételek adottak, egy gyors laboratóriumi és orvosi kivizsgálás után öt perc alatt leveszik a vért a steril zsákokba.



