Kölcsönösen visszahívta egymáshoz delegált nagykövetét Kolumbia és Venezuela csütörtökön, miután utóbbi – az élelmiszer-csempészet elleni fellépéssel indokolva – kitoloncolt több mint ezer, illegálisan ott tartózkodó kolumbiai állampolgárt.
Juan Manuel Santos kolumbiai elnök a történtekkel kapcsolatban elmondta, hogy bár ő mindig a párbeszéd és a diplomáciai megoldások híve volt, azt nem engedheti meg, hogy „Venezuela így bánjon Kolumbiával és a kolumbiaiakkal”. A Colombia Reports hírportál szerint Santost legfőképpen az háborította fel, hogy a venezuelai elnök „félkatonai csoportoknak” bélyegezte a kitoloncolt kolumbiaiakat. Mint mondta, „ők nem félkatonai gyülekezetek voltak, hanem egyszerű családok, akiket úgy dobtak ki, mint a kutyákat”.
Az intézkedéseket ugyanakkor a venezuelai vezetés azzal indokolja, hogy a kolumbiai kormány mit sem tesz a fegyveresek, bűnbandák és csempészek feltartóztatásáért. „Új és szigorúbb eljárást kell bevezetnünk a határ mentén. A kapitalizmus áldozatai vagyunk, a kolumbiai jobboldali félkatonai kapitalizmusé” – magyarázta Nicolas Maduro.
A szükségállapot keretében Maduro ezerötszáz katonát vezényelt a határ menti területekre, hogy kutassanak élelmiszercsempészek után. A csempészek olyan árucikkeket próbálnak Kolumbiába juttatni, amelyeknek ára ott hatóságilag rögzített, és jóval magasabb, mint a környező országokban, így értékesítésük jelentős haszonnal jár. Maduro kábítószer-csempészettel is vádolja a betelepült kolumbiaiakat.



