A Föld "természeti tőkéjének" felélésétől óvott a köztársasági elnök az Exportfejlesztési Világfórum (WEDF) szerdai budapesti megnyitóján tartott köszöntő beszédében.

Mára eljutottunk oda, hogy a Földön annyi erőforrást használunk el egy évben, mint amennyit egy több mint másfélszer ekkora bolygó lenne képes újratermelni ugyanennyi idő alatt - közölte.
Áder János a fejlődés fenntarthatóvá tétele érdekében elkerülhetetlennek nevezte a hajók üzemanyag-fogyasztásának hatékonyabbá tételét, az emisszió csökkentését. Szükségesnek nevezte az áttérést a környezetet kevésbé vagy egyáltalán nem terhelő csomagolóanyagok használatára.
A kisebb cégek versenyképességének növelését hangsúlyozták a fórum előadói
A köztársasági elnök után megszólaló előadók - Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Arancha González, a Nemzetközi Kereskedelmi Központ igazgatója - a kis- és közepes vállalkozások gazdasági szerepének fontosságára hívták fel a figyelmet.
Szijjártó Péter megerősítette, a kormány célja, hogy az exportban radikálisan növekedjen a kis- és közepes vállalkozások súlya, ezért segítik a cégek versenyképességének javítását, illetve támogatást nyújtanak ahhoz is, hogy ezek a társaságok bekerüljenek a nagy multinacionális vállalatok beszállítói hálózatába. A miniszter szerint a vízgazdaság, a mezőgazdaság és a gyógyszeripar azok az ágazatok, amelyekben a magyar vállalkozások leginkább fel tudják venni a versenyt a külpiacokon Kitért arra is, hogy a magyar gazdaság nagymértékben a kivitelre támaszkodik, a GDP-arányos export eléri a 90 százalékot.
Magyarország azzal száll be a befektetésekért és az exportért zajló versenybe, hogy Európa legalacsonyabb vállalkozói adóját és személyi jövedelem adóját biztosítja, illetve támogatja azokat a nemzetközi vállalatokat, amelyek befektetéseket hoznának ide vagy azokat a cégeket, amelyek termékeiket külföldön értékesítenék - tette hozzá.

Arancha González elmondta, hogy a szabad kereskedelmet jelenleg kétkedés övezi, az embere hajlamosak elfelejteni, hogy az árucsere alapvetően hozzájárult a jóléthez, ösztönzi például az innovációt. A szabad piacok elősegítették a növekedést, ma alacsonyabb az extrém szegénységben élők aránya a világon, mint bármikor - tette hozzá a Nemzetközi Kereskedelmi Központ igazgatója. Nem a piacokat kell bezárni, hanem a kereskedelmet kell a fenntartható jólét szolgálatába állítani - tette hozzá.



