Forgalomkorlátozásokat vezettek be Budapesten a szmog miatt

Az FM arra kéri a lakosságot, hogy térjen át tömegközlekedésre

Krónika
  • 2017.01.23. - 07:08

A szmoghelyzet súlyossága csökkenthető a károsanyag-kibocsátások korlátozásával, ezért a Földművelésügyi Minisztérium (FM) arra kéri a lakosságot, hogy térjen át tömegközlekedésre, és aki teheti ne fűtsön szilárd tüzelőanyaggal, használja gázüzemű berendezését vagy korlátozza a szilárd tüzelőanyag felhasználását

Csütörtöktől enyhíthetnek a közlekedési korlátozáson
Remélhetőleg csütörtökön enyhíteni lehet a magas szállópor-koncentráció miatt Budapest közigazgatási területére elrendelt közlekedési korlátozáson - mondta Tarlós István főpolgármester hétfőn a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. A meteorológiai szolgálat szerdára szelet jelez előre, így remélhető, hogy szerdától vagy csütörtöktől inkább enyhül, mintsem súlyosbodna a helyzet - mutatott rá Tarlós István, megjegyezve, hogy a jelenlegi, nem túl nagy gyakorisággal bevezetett fővárosi intézkedés is már elég súlyos, hiszen ilyenkor bizonyos gépjárművek nem közlekedhetnek a fővárosban. Kitért arra is, ilyenkor felmerülnek olyan kérdések is, hogy akkor ezeken a napokon miért nem ingyenes a budapesti tömegközlekedés. Ez nem olyan egyszerű kérdés - mondta Tarlós István, hozzátéve: a szmogriadót a főpolgármesternek kell elrendelnie, az ingyenességről már nem neki egyedül, hanem a Fővárosi Közgyűlésnek kellene dönteni.  A főpolgármester megjegyezte azt is, hogy ilyenkor nem lehet ingyenesen utazni a MÁV és a Volán járatain sem, tehát nem feltétlenül alátámasztható ez az ingyenesség sem.  Kiemelte azt is, hogy az intézkedést törvény szabályozza, és ilyenkor, szmog esetén sok ember egészsége forog kockán. Tarlós István azt mondta, hogy talán - az előrejelzések alapján - csütörtökön már enyhíteni lehet az intézkedéseken.

 minisztérium közleményében hangsúlyozta: hulladék égetése szigorúan tilos. 
A szaktárca emlékeztet arra, hogy a hétvégén az ország szinte minden mérőállomása legalább tájékoztatási küszöbérték feletti légszennyezettséget mért. 

Európa-szerte és az utóbbi napokban Magyarország területén is megemelkedett a levegőben a kisméretű szálló por (PM10 részecske) értéke, mindez pedig a kisgyermekek, az idősebbek és a betegek, különösen a krónikus légúti betegségben szenvedők számára jár fokozott egészségi kockázattal. Számukra a tárca azt javasolja, hogy ne tartózkodjanak a szabadban, és kerüljék a szabadban végzett aktív testmozgást. A káros egészségi hatások hatékonyan kompenzálhatóak  a folyadékbevitel növelésével és több antioxidánst tartalmazó étel fogyasztásával - tették hozzá.

A közlemény ismerteti: az ország középső részében az előrejelzések szerint a hét első felében sem az időjárásban, sem a levegő minőségében nem várható érdemi változás. A borult, párás területek mellett kevésbé felhős körzetek lehetnek, és a levegő  PM10 szennyezettségi értéke is a riasztási határérték körül marad, bár átmeneti korlátozott mértékű javulás nem zárható ki. 

A nyugati megyékben és az ország északkeleti részén egy gyenge hidegfront hatására keddtől csütörtökig gyakran megélénkül az északi, északnyugati szél és felszakadozhat a felhőzet, illetve megszűnhet a köd, így ezeken a tájakon a PM10 mennyisége átmenetileg akár nagymértékben is csökkenhet. Péntektől viszont várhatóan ismét gyengül a légmozgás, ezáltal jelentősen növekedhet a levegőben a kisméretű szálló por mennyisége - jelezte közleményében a minisztérium.

Korlátozzák a fővárosban a jáművek közlekedését

A magas szállópor-koncentráció miatt hétfőn reggel 6 órától Budapest közigazgatási területén tilos azzal a gépjárművel közlekedni, amelynek forgalmi engedélyében a környezetvédelmi osztályt jelölő kód 0; 1; 2; 3; 4, vagy amelyek forgalmi engedélye nem tartalmaz környezetvédelmi osztályt jelölő kódot.
A vasárnapi mérési adatok alapján a szálló por (PM10) 24 órára számított átlagos koncentrációja a fővárosi működő 10 mérőpontból mindenhol meghaladta a riasztási küszöbértéket (100 ?g/m3), tehát vasárnap gyakorlatilag az egész városban változatlanul veszélyesen magas volt a fővárosi környezeti levegő szállópor-szennyezettsége. Tekintettel a fővárosi környezeti levegő tovább romló állapotára, a szombat délutáni előzetes tájékoztatással és a vasárnap hajnali hatósági határozat kiadásával összhangban hétfő reggel 6 órától Budapest közigazgatási területén tilos azzal a gépjárművel közlekedni, amelynek forgalmi engedélyében a környezetvédelmi osztályt jelölő kód: 0; 1; 2; 3; 4, vagy amelyek forgalmi engedélye nem tartalmaz környezetvédelmi osztályt jelölő kódot - írták. A forgalomkorlátozó intézkedés - további hatósági intézkedésig - minden nap 6 órától 22 óráig tart.

A forgalomkorlátozás nem terjed ki az M0-ás autóút Budapest közigazgatási területén áthaladó szakaszaira, valamint Nagykovácsi és Remeteszőlős lakosainak átmenő gépjárműforgalma biztosítása érdekében a következő útszakaszokra: Budapest közigazgatási határa-Nagykovácsi út-Szépjuhászné útja-Budakeszi út-Budapest közigazgatási határa, továbbá Budapest közigazgatási határa-Nagykovácsi út-Nagyrét utca-Máriaremetei út-Hidegkúti út-Budapest közigazgatási határa. A gépjárműforgalmat korlátozó intézkedések betartását a rendőrség ellenőrzi, az elrendelt korlátozás megszegőivel szemben - százötvenezer forintig terjedő - bírságot szabhat ki.

A vonatkozó jogszabályok szerint szálló por esetében a riasztási fokozat akkor áll fenn Budapesten, ha a szálló por (PM10) koncentrációja a riasztási küszöbértéket (100 ?g/m3) három mérőponton, két egymást követő nap, 24 órás átlagában meghaladja, és a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napon javulás nem várható.

Elrendelték a szmogriadó riasztási fokozatát Szegeden is
Elrendelte a szmogriadó riasztási fokozatát Botka László (MSZP) polgármester hétfő délután Szegeden, így keddtől péntekig ingyenes a helyi közösségi közlekedés a Tisza-parti városban - közölte az önkormányzat sajtófőnöke.
Vécsey Ágnes elmondta, a szmogriadó elrendelésére a levegő magas szállóportartalma miatt volt szükség. Mivel a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napokban nem várható javulás, felkérték az ipari fogyasztókat, hogy felével mérsékeljék a füstgáz- és kén-dioxid-kibocsátást.
A város belterületén megtiltották az öt tonnát meghaladó össztömegű tehergépjárművek, járműszerelvények és lassú járművek átmenő forgalmát.
Annak érdekében, hogy csökkentsék a személygépjárművek használatát, keddtől péntekig a városban ingyenesen használható a helyi közösségi közlekedés - tudatta a sajtófőnök.
A magas szállópor-koncentráció miatt a szmogriadó riasztási fokozata van érvényben Budapesten, Debrecenben, Miskolcon, Nyíregyházán és Salgótarjánban is.
Az Országos Közegészségügyi Központ (OKK) legfrissebb mérési eredményei szerint hétfőn tovább romlott a légszennyezettségi helyzet, az ország nagy részén veszélyes a levegő minősége. 

Az Országos Meteorológiai Szolgálat éjjeli előrejelzése szerint hétfőn a levegőminőség romlása mérsékeltebb lesz vagy helyenként akár meg is állhat, de összességében a PM10 értékek napi átlaga még így is a riasztási határérték felett vagy annak közelében alakulhat. A hét első felében sem az időjárásban, sem a levegő minőségében nem várható érdemi változás, a PM10 értékek is a riasztási határérték körül maradnak. Csütörtökön a kissé megélénkülő szél kis mértékben javíthat majd a levegő minőségén, azt követően viszont ismét a szennyezőanyag-koncentrációk emelkedése valószínű - olvasható a Főpolgármesteri Hivatal közleményében.

A szmoghelyzet romlásának elkerülése érdekében a főpolgármester egyúttal arra kérte a lakosságot, hogy mérsékeljék, vagy lehetőség szerint szüneteltessék az egyéni gépjárműhasználatot, mellőzzék a gépjárművek indokolatlan - álló helyzetben történő - alapjárati üzemeltetését, részesítsék előnyben a közösségi közlekedést, mérsékeljék a szilárd- és olajtüzelésű berendezések használatát, a szolgáltató és termelő üzemeket pedig arra, hogy csökkentsék porkibocsátásukat.

Felhívták a figyelmet arra, hogy a papírhulladék és kezeletlen fahulladék kivételével nem szabad a háztartási szemetet elégetni.

A közlemény szerint az őszi-téli fővárosi szállópor-szint egyharmada származhat a háztartási eredetű szilárd, leginkább fatüzelésből, míg egyhatoda a közlekedési kibocsátáshoz köthető. A fővárosi szálló por szennyezettségi szinthez a közlekedés és/vagy a szél által felkavart por is mintegy 10-20 százalékban járul hozzá, továbbá 5 százaléka a gépjárművek gumiabroncsainak kopásából származik. Ugyanakkor publikált számítások azt mutatják, hogy például külföldről Magyarországra 30 százalékkal  több aeroszol részecske érkezik, mint amennyit Magyarország területén összesen kibocsátanak, vagy amennyi itt keletkezik.
Azt javasolják, hogy elsősorban a veszélyeztetett népességcsoportokba tartozók (gyermek, időskorú, beteg) kerüljék a szellőztetést, a szabadban való tartózkodást. A por belégzése a légzőszervi betegek állapotát súlyosbítja, különösen asztma, hörghurut esetében, és csökkenti a tüdő ellenálló képességét a fertőzésekkel, toxikus anyagokkal szemben.

Az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózat honlapján lehet tájékozódni a mérési eredményekről és további információkról a http://www.levegominoseg.hu/automata-merohalozat oldalon, valamint az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján, a http://www.met.hu/levegokornyezet/varosi_legszennyezettseg/meresi_adatok/tajekoztato/ vagy http://www.met.hu/levegokornyezet/varosi_legszennyezettseg/elorejelzes/tajekoztato/ oldalakon. Emellett a Budapest Portálon (www.budapest.hu) és a Fővárosi Önkormányzat Twitter oldalán (twitter.com/fph_sajto) is elérhetőek a szmogriadóval kapcsolatos friss információk, valamint a Főpolgármesteri Hivatal Ügyfélszolgálati Irodáján és munkaidőn kívül a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság Fővárosi Ügyeleti Információs Központjánál.

Az ország nagy részén veszélyes a levegő

Az Országos Közegészségügyi Központ (OKK) legfrissebb mérési eredményei alapján hétfőn tovább romlott a légszennyezettségi helyzet. A levegő magas szálló por (PM10) tartalma miatt az ország nagy részén veszélyes a levegő minősége. Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint nem várható, hogy javulna a levegő minősége, mivel a héten is többfelé várható tartós köd, és csak néhol élénkülhet meg a szél. Az OKK térképén hétfőn az ország keleti felében, a középső területeken, s néhol a Dunántúlon is - összesen húsz települést (köztük a fővárost) jelöltek a veszélyes levegő minőséget jelző piros színnel.

A légszennyezettség mértéke a nyugati országrészben is csak némileg alacsonyabb. Itt is hét település - Pécs, Székesfehérvár, Tatabánya, Veszprém, Sopron, Szombathely és Szengotthárd - levegőjét minősítették egészségtelennek. Emellett Ajkán is kifogásolt a levegő minősége.

Pécsen elrendelték a szmogriadó tájékoztatási fokozatát

Pécsen romlott a levegő minősége, a szálló por koncentrációja átlépte a küszöbértéket, ezért a város polgármestere hétfőn elrendelte a füstködriadó tájékoztatási fokozatát - közölte a baranyai megyeszékhely önkormányzata az MTI-vel. Három pécsi monitorállomás mérései alapján az elmúlt két egymást követő napon meghaladta a szálló por (PM10) légköri koncentrációja a tájékoztatási küszöbértéket. Kiemelték: a meteorológiai előrejelzések szerint a jelenlegi légköri állapot is kedvez a szmoghelyzet fennmaradásának.

Páva Zsolt (Fidesz-KDNP) polgármester ezért arra kér mindenkit, hogy kerülje a személygépjárművek - főként a dieselüzeműek -   használatát, utazzon inkább a közösségi közlekedéssel és lehetőleg ne tüzeljenek szénnel és fával.

Nyíregyházán már a riasztási fokozatot rendelték el

A levegő minőségének romlása miatt hétfő reggel a városi szmogriadó-bizottság elrendelte a szmogriadó riasztási fokozatát Nyíregyházán - tájékoztatta a polgármesteri hivatal sajtófőnöke az MTI-t. Parillák Gabriella közölte: a szálló por (PM10) légköri koncentrációjának 24 órás átlagértéke szombaton és vasárnap meghaladta a köbméterenkénti 100 mikrogrammos riasztási értéket. A Széna téri mérőállomás szombaton köbméterenként 150, vasárnap pedig 125 mikrogrammos értéket regisztrált. A meteorológiai előrejelzések szerint a levegőminőségben jelentős javulás a hét elején nem várható - tette hozzá a sajtófőnök.

Az önkormányzat arra kér mindenkit, hogy ne használja a személyautókat, főleg a dízelüzeműeket, utazzon autóbusszal, és ha lehetséges, mérsékelje a szén-, fa- és olajtüzelésű fűtőberendezések használatát. A riasztási fokozat alatt tilos minden nyílt téri égetés.

Tovább nőtt a légszennyezettség Salgótarjánban

A hétvégén tovább nőtt a légszennyezettség, ezért fenntartják a szmogriadó riasztási fokozatát Salgótarjánban - közölte a városháza hétfőn az MTI-vel. A szmogriadót szombaton rendelték el, miután a légszennyező szálló por átlagkoncentrációja csütörtökön és pénteken meghaladta a riasztási küszöbértéket, a 100 mikrogramm/köbmétert. Szombaton 125,8, vasárnap 159,2 mikrogramm/köbméteres értékeket mértek, ezért életben marad a riasztási fokozat - írták.

Fekete Zsolt (MSZP) polgármester továbbra is arra kéri a salgótarjániakat, hogy mérsékeljék a szilárd- és olajtüzelésű berendezések használatát, és lehetőség szerint a tömegközlekedést vegyék igénybe. A polgármester elrendelte az avar és a kerti hulladékok égetési tilalmát, az építési, bontási munkák szüneteltetését is, emellett fokozottan ellenőrzik a porképző anyagok szállítására vonatkozó előírások betartását. 



Reklám