A kötelező betelepítési kvótáról szóló népszavazás tétje, hogy szabadon dönthetünk-e arról, kivel szeretnénk együtt élni saját hazánkban – mondta lapunknak Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet ügyvezetője.
A kötelező betelepítési kvótáról való magyar népszavazás a jövőről szól az elemző szerint. Mivel senki nem látja előre a migrációs hullám végét, így a Brüsszel által német hátszéllel erőltetett kötelező szétosztási mechanizmus csak fokozná a bevándorlást Európába. „A kvóta így évről évre, hónapról hónapra telítődne, miközben az európai államok nem dönthetnék el, kit szeretnének az országban látni. A népszavazás tétje így nem kevesebb, mint hogy szabadon dönthetünk-e arról, kivel szeretnénk együtt élni a saját hazánkban” – vélekedett Fodor Csaba. Bár nem valószínű, hogy a következő években más európai országokban is tartanának népszavazást a kvótáról, a nemzeti választásokon végleg meginoghat az elitek pozíciója, ha nem változtatnak politikájukon.
Mindez szerinte a hazai baloldalra is vonatkozik, ha nem ismerik fel, hogy saját szimpatizánsaik túlnyomó része sem ért egyet a kötelező betelepítéssel. Az ellenzék ezen felül is számos kihívással küzd, a pedagógustüntetés és a folyamatos korrupciós vádaskodás sem erősítette támogatottságukat. Az elemző úgy véli, ha ma tartanánk parlamenti választást, a közvélemény-kutatások alapján a 2014-es tavaszi voksoláshoz hasonló eredmény születne. A korrupciós retorikát előtérbe helyező Jobbikról azt mondta, hogy a radikálisokról több olyan információ is nyilvánosságot kapott – saját vezetői rokonainak párt- és frakciómegbízásai, a Kovács Béla-ügy tisztázatlansága –, amelyek hitelteleníthetik korrupciós tematikájukat.



