Lapunk információi szerint ezúttal is konstruktív hangulatban tárgyalt Palkovics László innovációs és technológiai miniszter és Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke az akadémiai kutatóhálózat finanszírozásának jövőjéről.
Ahogyan arról beszámoltunk, az MTA elnöke a héten a Népszavának elismerte, hogy az Akadémia a kutatóintézeteinek átvilágítása alatti időszakban képes finanszírozni intézményi kutatóhálózatát. „Mondjuk úgy, igen, túl lehet élni, mert bizonyos beszerzéseket, kifizetéseket, pályázati kiírásokat el lehet halasztani” – fogalmazott. Az interjúban Lovász László kitért azokra a sajtóhírekre is, amelyek szerint Palkovics László éveken át vett fel havi nyolcszázezres fizetést az MTA-tól, de közben nem publikált semmit. Az MTA elnöke elmondta, hogy Palkovics még államtitkárként, alkalmazott kutatóként dolgozott az önjáró autók fejlesztésén. „Még egy előadását is hallottam. Kiváló mérnök, ezért gondolom, hogy okkal számítottak rá, nem kell okvetlenül tudományos cikkel zárulnia egy ilyen munkának” – mutatott rá. A miniszternek egyébként 2014 óta hét publikációja jelent meg, az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetének tudományos munkatársaként több tanulmány megírásában vett részt, és egy szabadalom is hozzá fűződik. A benyújtott szabadalmi bejelentésekre vonatkozó adatokból egyébként az derül ki, hogy az Akadémia kutatóintézeteinek tavalyelőtt mindösszesen kettő szabadalmi bejelentésük volt, tavaly pedig egyetlenegy sem.



