Vizsgálatot indít a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) Marton László ügyében. A Vígszínház korábbi igazgatója és főrendezője tanított az egyetemen, ahol most M. Tóth Géza rektor kezdeményezte az etikai bizottság összehívását az ügyben. Erről a diákokat levélben tájékoztatták.
A Vígszínház közleménye
"A mai napon kezdeményeztük Marton László munkaviszonyának megszüntetését a Vígszínházban. A döntés nem jelent, nem jelenthet ítélkezést egy gazdag művészi életút felett. A Vígszínház szakmai tekintélyének kialakításában Marton László szerepe elvitathatatlan. A színház repertoáron lévő előadásait továbbra is műsoron tartjuk. A korábban jelzetteknek megfelelően aktívan részt veszünk a szakmai szervezetek közös munkájában, ami a hasonló helyzetek megakadályozására, korai felismerésére irányul, illetve a színházon belüli anonim bejelentő vonalat indítunk el a következő héten. "
A rektor az Indexnek megerősítette a hírt, hozzátéve: a vizsgálat részleteit az egyetem működési szabályzata határozza meg, a szerint zajlik majd a folyamat.
A dokumentum szerint az etikai bizottság az általános rektorhelyettesből, valamint az intézetek, a doktori iskola, a hallgatói önkormányzat és a közalkalmazotti tanács által delegált tagból áll.
A rektor azt is elmondta, hogy a vizsgálat önkéntes alapon zajlik, annak során pedig olyan egykori hallgatókkal is beszélnek, akik ma már a szakmában dolgoznak. Ezért várhatóan elhúzódik majd.
Az MMA is lemond Marton Lászlóról
Kezdeményezte Magyar Művészeti Akadémiában viselt tagságának felfüggesztését az egyre többek által szexuális zaklatással vádolt Marton László rendező – erősítette meg a HVG információit az MMA titkársága. A Magyar Művészeti Akadémia november 3-i ülésén tárgyalja Marton kérését, amit várhatóan elfogad. Az MMA alapszabálya szerint 18 hónapra szólhat a tagság felfüggesztése.
Martont azután kezdi vizsgálni az SZFE, hogy korábban Sárosdi Lilla színművész őt nevezte meg mint egykori zaklatóját. Később, név nélkül, több másik nő is elmondta a Vígszínház lemondott főrendezőjével, az egyetem oktatójával kapcsolatos, zaklatásról szóló történetét. Marton csütörtökön közleményt adott ki, amelyben elnézést kért az érintettektől. Sárosdi elfogadta a bocsánatkérést.
Forrás: Index, hvg.hu



