Elvégezték az első rekeszizom-pacemaker-beültetést Magyarországon – számoltak be róla tegnap a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Klinikáján. Az Európában is egyedülálló beavatkozást egy ötéves kisfiún végezték el, aki a műtétig folyamatos éjszakai gépi lélegeztetésre szorult.
A gyerek a májusi műtét óta jól van. A rekeszizom-pacemaker a légzőizmot stimulálja, segítségével képes a beteg önállóan lélegezni. Az ötéves gyereknek a központi idegrendszer légzőközpontját érintő betegsége van. Ennek lényege, hogy a légzőközpont alvás közben nem működteti a rekeszizmot, ezért minden alváskor gépi lélegeztetésre volt szükség – mondta Szabó Attila, a klinika igazgatója. A pacemaker viszont a rekeszizmot folyamatosan, periodikusan stimulálja, ezáltal már nincs szükség gépi lélegeztetésre. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora kiemelte, reményei szerint az eszköz sok kisgyermeken fog segíteni. A következő ilyen beavatkozások szeptemberben és októberben várhatók a klinikán.