Brüsszelnek esze ágában sincs visszavonni a kvótacsomagot, sőt fel akarja gyorsítani annak végrehajtását - hangsúlyozta Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára az uniós testületek és vezetők szerdai közléseire reagálva csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón. Az Európai Bizottság elnökének minapi üzenetére, miszerint a közép-európaiaknak meg kell szeretniük a kvótacsomagot, azt válaszolta, hogy "mi nem a kvótát szeretjük, hanem Magyarországot".
Az államtitkár kvótacsomag három "különösen veszélyes elemeként" említette a felső létszámkorlát nélküli automatikus elosztási mechanizmust, a rendszerben részt venni nem kívánó országoknak kilátásba helyezett pénzbüntetést, valamint a családegyesítések megkönnyítését.
Arra kért mindenkit, hogy vegyen részt a vasárnapi népszavazáson, és ott voksoljon nemmel. Ez a népszavazás nemzeti ügy, ez a népszavazás Magyarország jövőjéről szól - fogalmazott.
Elmondása szerint szerdán az Európai Bizottság azt jelentette be, hogy "semmi sem változott, nem fogják megváltoztatni a politikájukat, a betelepítés a bizottság, Brüsszel fontos célkitűzése marad", az új dublini rendszer egy állandó elosztási mechanizmuson alapul, "amiben minden tagországnak részt kell vennie", ahogy azt is egyértelművé tették, hogy jogilag is kötelező rendszert akarnak kialakítani.
A végrehajtás gyorsításáról szólva Dömötör Csaba beszédes ténynek nevezte, hogy az Európai Parlament is ennek megfelelő állásfoglalást fogadott el a napokban, és ezt a baloldali pártok is megszavazták. "Ha Brüsszel életbe léptetné a kvótacsomagot, akkor már karácsony előtt megkezdődne a betelepítés, bevándorlók ezreit telepítenék be Magyarországra" - jelentette ki.
A kvótacsomag elutasításának okai között említette a súlyos biztonsági, kulturális és gazdasági kockázatokat, amelyeket nem lehet és nem is szabad felvállalni. Hangsúlyozta, hogy csak a magyar emberek dönthetnek arról, kivel szeretnének együtt élni, s mivel "Brüsszel elvitatta ezt a jogot", a kormány népszavazást kezdeményezett e kérdésben.
Dömötör Csaba hozzátette: az Európai Bizottság szerdai bejelentése a magyar ellenzék álláspontjának világos cáfolata. Ha ezek a politikai erők ezt eltagadják, akkor tudatosan vezetik félre az embereket, ezért arra kérte őket, hogy "mondjanak őszinte, egyenes választ arra, hogy igennel vagy nemmel szavaznának a brüsszeli kvótacsomagra vasárnap":
Az államtitkár elmondta: Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke a napokban azt üzente, a közép-európaiaknak meg kell szeretniük a kvótacsomagot. "Mi nem a kvótát szeretjük, hanem Magyarországot" - hangsúlyozta, hozzátéve: szeretnénk megőrizni Európát is olyannak, amilyennek megismertük, és ahogyan szeretjük. "Mi egy erős Európát szeretnénk, benne erős Magyarországgal, amely képes megvédeni képes megvédeni közösségeit, képes megvédeni kultúráját" - jelentette ki az államtitkár.
Az Identita Szlovák Egyesület is a nemre buzdít
Az Identita Szlovák Egyesület szerint a Magyarországon élő valamennyi nemzetiség önazonosságának, anyanyelvének, kultúrájának, hagyományainak, szokásainak kulcsa a Kárpát-medence zárt, keresztény értékrenden alapuló élettere. Így a kulturális örökség és a keresztény értékeink védelmének érdekében kérik a nemzetiségi választópolgárokat, hogy szavazzanak nemmel a népszavazáson. „Meggyőződésünk, hogy a hazánkban élő nemzeti és etnikai kisebbségek identitásának országon – és egyúttal az Európai Unión – belüli védelme, mind biztonságpolitikai, mind kulturális és egzisztenciális szempontokat figyelembe véve, egyaránt prioritást érdemlő, közös, össznemzetiségi ügyünk” – áll a közleményben.
Századvég: A szuverenitásról szól a népszavazás
Orbán Balázs, a Századvég kutatási igazgatója az M1 aktuális csatornán csütörtökön azt mondta, az Európai Bizottság elképzelése a betelepítésről egyértelmű, a népszavazás viszont politikai szinten teremthet egy olyan "véleményklímát", amely a testületet más irányba terelheti.
A kutató arról, hogy az ellenzéki pártok kevés megfigyelőt delegáltak a szavazókörökbe, azt mondta, ez szervezésbeli, politikai erőben megmutatkozó hiányosság.
A megfigyelők a szavazás legitimitását emelik, ez a lehetőség csak "dísz a tortán" – fogalmazott.
Rogán Antal: A népszavazás eredménye megmásíthatatlan
A népszavazásnál erősebb, demokratikus intézmény, amely révén az emberek közvetlenül beleszólhatnak a politikába, nincsen - mondta a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter a Tv2-n.
Rogán Antal szerint a népszavazáson feltett kérdésnél nincs fontosabb a közeljövőt illetően, mert az Európai Bizottság egy felső korlát nélküli, állandó mechanizmusban gondolkodik megkönnyített családegyesítéssel, amely akár több millió ember Európába áramlását is jelentheti. Felidézte: másfél év alatt másfélmillió ember érkezett Európába. Ezzel párhuzamba állítva megjegyezte, hogy az Amerikai Egyesült Államok évente 85 ezret enged be.
Arra a kérdésre, hogy a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint nem lesz érvényes a népszavazás, a miniszter azt mondta: ő másféle kutatásokat is ismer, majd kiderül hogyan döntenek az emberek.
Megjegyezte azonban, hogy a jelenlegi kormány számára ha hárommillió a nem szavazatok száma, az ugyanúgy kötelező, mint ha több.
Arra a felvetésre, hogy érvénytelen népszavazás nem jelent kötelezettséget, Rogán Antal azt mondta: három-három és félmillió ember véleménye többet jelent, mint 199 parlamenti képviselőé.
Szerinte bármilyen jogszabály, akár az alkotmány is módosítható egy következő kormány, illetve a parlament által, a népszavazás eredményét azonban nem lehet megmásítani, így ha valaki azt akarja, hogy ne történjen kényszerbetelepítés, akkor azt most lehet eldönteni. Hozzátette: a népszavazás eredménye nem vonható vissza, az a nép akarata, és Brüsszelnek azt el kell fogadnia.
Schmuck Andor: Gyávaság nem szavazni
Gyávaság nem voksolni a vasárnapi népszavazáson - mondta a Tisztelet Társaságának ügyvivője az M1 aktuális csatorna csütörtök esti műsorában. Schmuck Andor szerint aki nem vesz részt a népszavazáson, az nem mer dönteni, és puszta lustaságból mások döntésére hagyatkozik. Elmondása szerint ő az igen, a nem és az érvénytelen szavazatot is el tudja fogadni, mert az mind vélemény, kiállás, de az otthonmaradás nem az. Úgy vélte, a népszavazás arról szól, hogy Magyarország saját maga dönthessen arról, kiket fogad be. Ha a megfelelő magyar szerv dönt arról, hogy kik és hányan jöhetnek ide, akkor rendezett körülmények között, a megválasztott képviselők akarata szerint ők jöhetnek - fogalmazott. "De az nem megengedhető, hogy ne tudjuk, ki jön ide" - fűzte hozzá.
Molnár Gyula: Az MSZP megvédi az ország uniós tagságát
Molnár Gyula szerint "nem létező kérdésre nincs jó válasz", ezért arra kért mindenkit, október 2-án maradjon otthon, mert "csak azt a szavazatot nem lehet elcsalni, ami nincs leadva". A szocialisták rendezvényének kezdetén a Fidelitas helyi aktivistái Ne kockáztassátok a jövőnket! feliratú molinót tartottak magasba, folyamatos fütyüléssel és a "hazaáruló" szó skandálásával zavarták az ellenzéki politikusok beszédét. A rendezvény végén tumultuózus jelenetek zajlottak le az MSZP aláírópultjánál. Gurmai Zita a kamerák jelenlétében hívta fel telefonon a belügyminisztert, és üzenetrögzítőjére mondva kérte sürgős intézkedését az egyre durvábbnak látszó incidens, dulakodás megfékezésére. A rendezvény végén rendőri intézkedés alá vonták az ellentüntetők hangadóját. A Fidelitas debreceni szervezete feljelentést tesz, mert megrongálták a molinójukat az MSZP rendezvényén - közölte a szervezet csütörtök este az MTI-vel.
„Az érvénytelensége a baloldal győzelme”
A vasárnapi kvótareferendum érvénytelensége a bal oldal tíz éve várt győzelme lenne - hangoztatta a Magyar Szocialista Párt (MSZP) és a Demokratikus Koalíció (DK) európai parlamenti képviselője csütörtökön, győri sajtótájékoztatójukon. Ujhelyi István (MSZP) és Molnár Csaba (DK) szerint ha a népszavazás vasárnap érvénytelen lesz, akkor győzni fog Magyarország, mert onnantól már senkinek nem áll érdekében gyűlöletkampányt folytatni, hiszen világosan látszik, hogy az nem működik. Ujhelyi István azt mondta: a népszavazás és az azt körül ölelő gyűlöletkampány miatt soha nem látott mélypontra süllyedt az európai diplomáciában Magyarország tekintélye és elismertsége, ami gazdasági értelemben hosszú évekig "fájni fog" a magyar embereknek.
Molnár Csaba, a DK európai parlamenti képviselője arról beszélt, hogy a kampány nem a menekültügyről és a migrációról szól, mert a miniszterelnök idén február 20-án Brüsszelben megszavazta és aláírta a kötelező menekültkvótákat. Hozzátette: az elmúlt két évben 1280 menekültet már befogadott a kormány. A kvóta felső határa 1294, így 14 menekültre vagyunk attól, ami ellen népszavazás lesz Magyarországon - emelte ki.



