Dömötör Csaba: A betelepítési kvóták "biankó meghívót" jelentenek a migránsoknak

Az államtitkár szerint nem is lehetne aktuálisabb a nemzeti konzultáció

Belföld
  • 2017.10.20. - 18:52

A Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerint nem is lehetne aktuálisabb a jelenleg futó nemzeti konzultáció.

Dömötör Csaba pénteki budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az Európai Parlament (EP) csütörtökön megkezdte a konzultációban szereplő tervek végrehajtását.  Egyik szakbizottsága ugyanis arról döntött, hogy létre kell hozni egy állandó betelepítési rendszert, egy kötelező, felső létszámkorlát nélküli programot. Ebben minden tagállamnak részt kellene vennie, és ha nem teszik, büntetésre számíthatnak - közölte.

Szájer József: Nem fantomokkal küzdünk
Nem fantomokkal küzdünk, a "Soros-terv" megvalósítása Brüsszelben megkezdődött - mondta Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő Mosonmagyaróváron pénteken. Az Európai Parlament csütörtöki jelentése egy olyan állásfoglalás, amelyet nem szavaztunk meg, lényegében megegyezik a "Soros-terv" elképzeléseivel - tette hozzá. Szájer József utalt arra a javaslat elosztaná a bevándorlókat, a tagországoknak lehetetlenné tenné, hogy a területükre belépő bevándorlókról maguk döntsenek, közös intézkedési körbe vonnák a menedékjog megadásának folyamatát. A képviselő szerint ez ellentétes az uniót alapító szerződésekkel. Szájer József megdöbbentőnek, elfogadhatatlannak nevezte, hogy a baloldal képviselője, Niedermüller Péter megszavazta az uniós javaslatot.  Ez ismét annak a példája, hogy a magyar emberek érdekeivel szembe mennek bizonyos baloldali pártok - fűzte hozzá.

Ha a betelepítési kvóták életbe lépnének, az több millió bevándorlónak jelentene "biankó meghívót" - emelte ki Dömötör Csaba. Hangsúlyozta, hogy a kötelező betelepítési kvóták életbe lépésével a brüsszeli vezetők azt üzennék a migránsoknak: nyugodtan induljanak útnak, úgyis letelepedhetnek majd valamelyik európai országban.  Így valósulhat meg George Soros "terve", hogy évente egymillió bevándorló érkezzen a kontinensre.

A reformtervezet értelmében az Európába érkező migránsokat a kérelmük benyújtását követően azonnal áttelepítenék, méghozzá olyan országokba, amelyek a legkevesebbet teljesítették a rájuk eső kvótákból. "Nem nehéz kikövetkeztetni", hogy ez milyen súlyos következményekkel járna a visegrádi négyekre - fogalmazott Dömötör Csaba.

A dokumentum nem meghatározott létszámra vonatkozik, hanem felső küszöb nélküli betelepítést írna elő, nem eseti, hanem állandó jelleggel, és nem önkéntes, hanem kötelező alapon - sorolta, hangsúlyozva: a megvalósulás beláthatatlan biztonsági és gazdasági terhet róna Magyarországra, ezért a kormány a leghatározottabban elutasítja a tervezetet.

Az államtitkár minősítő körülménynek nevezte, hogy a magyar baloldal, amelyet a "Gyurcsány-párt" politikusa, Niedermüller Péter képviselt a szavazáson, támogatta a javaslatot. Megjegyezte: ez nemcsak a szavazás ténye miatt botrányos, hanem azért is, mert a magyarországi baloldali erők rendszeresen letagadják a konzultációban szereplő kérdések valóságtartalmát.  Holott az egyik téma éppen a kötelező kvóták teljesítését elutasító tagállamok megbüntetése, és a csütörtökön megszavazott reformtervezetben világosan szerepel: csökkenteni kellene az ellenszegülő országok uniós forrásait.

További "súlyos elemként" említette, hogy megkönnyítenék a családegyesítéseket, valamint hogy bevonnák a betelepítési eljárásokba a "sokszor átláthatatlan hátterű" nem kormányzati szervezeteket (NGO-k), amelyeknek jogköröket adnának.

A kormány álláspontja épp annyira egyértelmű, mint amennyire változatlan: betelepítésekről szó sem lehet. Nem lehet erőszakkal kényszeríteni Magyarországot arra, hogy ebben részt vegyen, nem lehet "lenyomni az emberek torkán" az elképzeléseket - jelentette ki.

Dömötör Csaba úgy fogalmazott, hogy mivel az utóbbi hónapok nyilatkozatait látva az ellenzékre nem számíthatnak ebben a politikai küzdelemben, ezért újra az állampolgárok támogató kiállására van szükség. Ezért arra kérnek minden magyar embert, vegyen részt a konzultációban, mondja el véleményét. "Mert ha sokan kiállunk az igazunkért, akkor annak komoly súlya lesz az előttünk álló vitákban", amelyek elhúzódóak lesznek - jelentette ki.

Egy újságíró megjegyezte, hogy Szél Bernadett, a Lehet Más a Politika (LMP) miniszterelnök-jelöltje adatpert is indítana, mert nem kapott választ a közérdekű adatigénylésére a "Soros-tervről".  Az ellenzéki politikus álláspontja szerint mivel nem adták ki neki a "tervet", az nem is létezik.  Az államtitkár ezt úgy kommentálta, hogy maga Soros György nevezte "tervnek" az elképzeléseit, ezért furcsa lenne kétségbe vonni annak létét. Ha Szél Bernadettnek további kérdései is vannak, azokra a kormány a törvényes határidőn belül megadja a válaszokat - jelentette ki.

A konzultáció költségeit illetően úgy fogalmazott, nehéz előre meghatározni, pontosan mennyibe fog kerülni, mivel ez nagyban függ a kitöltők számától.

Arra a felvetésre, hogy az interneten egy ember többször is ki tudja tölteni a kérdőívet, azt emelte ki, bíznak az állampolgárok jóhiszeműségében. Az utóbbi két konzultáció során ráadásul nem haladta meg az 5-6 százalékot az internetes kitöltések aránya.

Egy másik témában feltett kérdésre válaszolva Dömötör Csaba hangsúlyozta, hogy az erőszak bármely formája elfogadhatatlan, különösen a nők elleni.  A szexuális erőszakot elkövetőkre a törvény legnagyobb szigorával kell lesújtani, ha megalapozott a gyanú - nyomatékosította, megjegyezve: éppen a jelenlegi kormány szigorította úgy a büntető törvénykönyvet, hogy nagyobb büntetést kapjanak a nőkkel vagy gyermekekkel szemben erőszakot alkalmazók.

Reklám