Koszorúzással és korhű császári és magyar ruhába öltözött lovas hagyományőrzők hadijátékával emlékeztek meg Szolnokon az 1849. március 5-i csatáról, amikor a magyar honvédsereg Damjanich János honvédtábornok vezetésével győzelmet aratott az osztrák seregek felett.

A haditerv az volt, hogy gróf Vécsey Károly Szanda felől színlelt támadással magára vonja a császáriak figyelmét, ezalatt Damjanich János tábornok serege Cibakházánál átkel a Tiszán, és lopva megközelíti Szolnokot. A terv fényesen bevált, és ezzel a győzelemmel kezdetét vette a dicsőséges tavaszi hadjárat.



