Csepreghy Nándor: Az OLAF-jelentés a baloldali kormányok felelősségét bizonyítja

Tarlós István: Közzétesszük az észrevételezett szerződések dátumát

Belföld
  • 2017.02.03. - 12:54

Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentése egyértelműen bizonyítja a baloldali kormányok és a 2010 előtti budapesti városvezetők felelősségét a 4-es metróberuházás korrupciós botrányában - jelentette ki a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.  

Csepreghy Nándor közölte: a jelentést már 2016 végén megkapta a kormány, ám adatvédelmi okokból - az adatvédelmi hatóság véleményének kikérése után - csak most hozták nyilvánosságra.
Az elmúlt 13 év legnagyobb korrupciós ügye miatt az országnak várhatóan 59 milliárd forintot kell visszafizetnie az Európai Unió számlájára - tette hozzá.
A politikus elmondta: a 4-es metró beruházásának összértéke 452 milliárd forint volt, ebből a gyanú szerint 272 milliárd forint érintett csalással vagy szabálytalan felhasználással, 166 milliárdot pedig elloptak. A fejlesztéshez 76 milliárd forintot használtak fel a Közlekedési Operatív Program terhére, ebből 59 milliárd forint volt az Európai Unió hozzájárulása, és ez utóbbi összeget követelheti vissza az Európai Bizottság - fűzte hozzá.
A négy éven át tartó nyomozás eredménye szerint a kifogásolt szerződések - egy kivételével - 2010 előtt, vagyis a Medgyessy-, a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány, illetve a Demszky Gábor-féle városvezetőség regnálása alatt született - ismertette. Ez azt jelenti, hogy minden idők legkorruptabb beruházása a baloldali kormányokhoz köthető - jelentette ki.
Felkérték a Főpolgármesteri Hivatalt, hogy február végéig fogalmazza meg a jelentéssel kapcsolatban a saját álláspontját, és megkeresik annak a lehetőségét, hogy a költségvetés visszakövetelhesse az érintett politikusoktól és cégektől a büntetés összegét - mondta Csepreghy Nándor.
A 104 oldalas, angol nyelvű OLAF-jelentés már elérhető a kormany.hu oldalon. (http://www.kormany.hu/download/7/44/f0000/final_report.pdf)

 A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára saz M1 aktuális csatorna péntek esti műsorában kijelentette: a baloldali pártok az elmúlt 27 év legnagyobb korrupciós ügyét követték el, amelynek következtében az állampolgároknak 59 milliárd forintot kell befizetniük az Európai Unió kasszájába. 

Csepreghy Nándor közölte: a jelentésből az elsőtől az utolsó betűig elolvasható minden, és direkt az angol nyelvű verziót tették elérhetővé a kormányzati honlapon, hogy az MSZP ne próbálhassa fordítási hibára hivatkozva csökkenteni érintettségét az ügyben. 
Hangsúlyozta: az MSZP és a korábbi SZDSZ vezető politikusai felelnek "legalább politikailag azért, hogy elloptak a magyar és az európai adófizetőktől 166 milliárd forintot". 
Szerinte ezért politikai, és "látható módon" jogi felelősség is terheli például Medgyessy Péter volt miniszterelnököt, de az ügy idején miniszterelnök volt Gyurcsány Ferenc, Bajnai Gordon, illetve városvezető Demszky Gábor, tehát vagy a forrást közvetítő állam, vagy a forrást felhasználó önkormányzat felelős döntéshozói voltak.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a 166 milliárdos kár, amelyet "elloptak, elcsaltak, vagy szabálytalanul használtak fel", a teljes beruházás több mint harmada, ezt összeadva azzal, amennyit ki kell fizetnie az országnak büntetésként, az összeg már nagyobb, mint amennyit 2003-ban megjelöltek az egész metróberuházás költségeként.

Jelezte: Gyurcsány Ferenc felesége elnökhelyettese volt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség jogelődjének, amely "közvetítette ezeket az EU-s forrásokat", ezért további személyes érintettség merül fel a volt miniszterelnöknél.  Kiderülhetnek újabb nevek is - tette hozzá.

Csepreghy Nándor úgy értékelt: a 166 milliárd forint "ellopásában" ezek a szereplők tevékenyen érintettek, vagy azért, mert becsukták a szemüket, vagy azért, mert hozzájárultak ahhoz.
Kiemelte: a kormány úgy tekint erre az összegre, mint egy megelőlegezett bírságra, amelyet, ha lezárultak az igazságszolgáltatási eljárások, azokon kell behajtani, akik ezt a kárt okozták a magyar adófizetőknek, "a 166 milliárdot és az 59 milliárdot" is.

Szavai szerint az egyetlen, 2010 utáni időszakból kifogásolt szerződésnél a fővárosi önkormányzat "megmentett közpénzeket", "több száz millió forintot spórolt meg" egy korábbi műszaki ellenőri szerződés módosításával. 

Az Európai Bizottság ebben a szerződésben azt kritizálja, hogy "nem ebben a formában kellett volna csökkenteni a szerződés összegét" - fogalmazott az államtitkár.

Medgyessy Péter elismerte, hogy megkereste az európai hivatal 
Medgyessy Péter volt szocialista miniszterelnök az Indexnek pénteken elismerte, hogy megkereste őt a 4-es metró és az Alstom-szerződések ügyében az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF). Az egykori kormányfő ugyanakkor az internetes oldalnak úgy fogalmazott: érthetetlen, kívül esik minden racionalitáson, hogy ráhatása lett volna a szerződés megkötésére. Ezt azzal indokolta: rossz viszonyban volt Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnökkel és az SZDSZ politikusaival is. Medgyessy Péter szerint azért nonszensz, hogy bármi szerepe lett volna az Alstommal kötött szerződések megkötésénél, mert nem volt már miniszterelnök 2005-ben, amikor az első 4-es metróval kapcsolatos hirdetmények megjelentek, sem 2006-ban amikor az első pályázatokat kiírták. "Politikai értelemben sem lehetett ráhatásom, hogy az Alstommal szerződjön a főváros, hiszen köztudottan rossz volt a viszonyom az akkori vezetőkkel, Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel és a szabad demokratákkal, akik Budapestet vezették." Az OLAF megkeresésére azt válaszolta: az Alstommal metróügyben sem direkt, sem indirekt kapcsolat soha nem volt. Medgyessy Péter nem volt az AssistConsult Kft. tulajdonosa, sem tisztségviselője, amikor az szerződött az Alstommal, azután vette vissza a céget, miután 2006-ban megszűnt a parlamenti képviselői mandátuma. Ekkor pedig nem bontotta fel a folyamatban lévő, korábbi szerződéseket, nem is lett volna joga hozzá. 

Kormánypártok: A 4-es metró minden idők legkorruptabb beruházása
A kormánypártok szerint minden idők legkorruptabb beruházása a 4-es metró, és a rendszerváltás óta eltelt időszak legnagyobb korrupciós botrányáról van szó. 

Hollik István KDNP-s országgyűlési képviselő pénteki budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, minél többet tudnak meg az OLAF-jelentésből, annál felháborítóbb, amit látnak. Rámutatott, az, hogy a kormány pénteken nyilvánosságra hozta a jelentést, egyértelművé teszi a helyzetet és a felelősség kérdését, amelyet a baloldal az elmúlt napokban próbált elmaszatolni. Megjegyezte, a Fidesz és a KDNP szükségesnek és helyesnek tartja, hogy a jelentést minden magyar ember megismerhesse.

A kormánypártok álláspontját ismertetve kitért arra, hogy az OLAF feltárta a 4-es metró beruházás egyharmadát komplett módon ellopták, illetve elcsalták. A felelősség egyértelműen a Medgyessy-, a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányoké, illetve a Demszky Gábor-féle MSZP-SZDSZ fővárosi vezetést terheli. Korrupciójuk miatt Magyarországnak 59 milliárd forintot kell most visszafizetnie, emlékeztetett kiemelve, ebből az összegből a 10 000 forintos Erzsébet utalvány másfélszeresét tudták volna adni a nyugdíjasoknak, dupláját tudták volna gyermekétkeztetésre fordítani, és egy évvel meg tudták volna toldani a pedagógusok és az ápolók béremelését.

Hollik István azt mondta, bíznak abban, hogy a nyomozó hatóságok kiderítik, kinek a zsebében landolt ez az óriási összeg.

Tarlós: Közzétesszük az észrevételezett szerződések dátumát

A főváros honlapján, a budapest.hu oldalon közzéteszik az OLAF-nak a 4-es metró beruházásáról szóló jelentésében észrevételezett szerződések, megbízások dátumát - közölte Tarlós István pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.

A főpolgármester felsorolta az említett dokumentumok dátumát, az észrevételek, egy kivételével, a 2010 előtti időszakra vonatkoznak. Az OLAF szerint a 2010 utáni egyetlen szabálytalanság egy sokkal súlyosabb, korábban előidézett szabálytalanságra vezethető vissza - közölte Tarlós István.

Mint elmondta, az ellenőrző mérnök esetében komoly összeférhetetlenségi szabálytalanság volt, és 2010 után kénytelenek voltak közbeszerzési eljáráson kívül mérnököt kijelölni. Az OLAF a közbeszerzési eljárás elhagyását kifogásolta, de hozzátette: figyelembe kell venni, hogy egy rendkívül súlyos szabálytalanságot szüntetett meg a főváros, illetve a BKV.

Tarlós István érthetetlennek nevezte, hogy az OLAF miért nem hozza nyilvánosságra saját jelentését, miközben odaadja másoknak, a nyilvánosságra hozatal esetleges következményeire figyelmeztetve. Mint elmondta, a Miniszterelnökség arról tájékoztatta, hogy a zárójelentésben szereplő információk más hazai és nemzetközi hatóságok bírósági eljárásainak megindítását is eredményezhetik.
Demszky Gábor volt szabad demokrata főpolgármesternek a 4-es metró kapcsán tett kijelentéseire reagálva elmondta: a metró bekerülési ára nem 452 milliárd, hanem 406 milliárd forint, és az a 82 milliárd forintos összeg, amellyel Demszky szerint 2010 és 2014 között emelkedtek a költségek, "nem létezik".

Mint kifejtette, a 2010-es októberi főpolgármesteri választást követő hivatalba lépése után 1166 vállalkozói többletkövetelés várta. A többletkövetelések összege 60 milliárd körüli volt, nem 82 milliárd forint, és ezeket a többletköveteléseket 2010 előtt halmozták fel - mondta Tarlós István.

Kérdésekre válaszolva a fővárosi tömegközlekedési megállók síkosságmentesítéséről elmondta, hogy az ügyben személyesen intézkedett. 
Az 2024-es olimpiarendezés kapcsán indított aláírásgyűjtésről Tarlós István kijelentette, ha lesz népszavazás a kérdésben, akkor annak az eredményét tiszteletben tartja majd.

Az MSZP üdvözli az OLAF-jelentés nyilvánosságra hozatalát

Az MSZP üdvözölte a 4-es metróról szóló OLAF-jelentés nyilvánosságát, ugyanakkor reményének adott hangot, hogy a dokumentum eredeti.

Az ellenzéki párt azt közölte, hogy elfogulatlan és pártatlan vizsgálatot vár el, amely tisztázza, milyen mértékben felelősek az ügy érintettjei.
"Akiről kiderül, hogy bűnözött, az üljön, és fizesse vissza a pénzt" - emelte ki az MSZP.

Horváth Csaba MSZP-s fővárosi képviselő az OLAF-jelentés kapcsán közölte: csak jogi eljárás tehet pontot az ügy végére, így ha a dokumentum felveti valakinek a jogi felelősségét, akkor azt az embert vonják felelősségre. 

Fontos lépés a nyilvánosság bevonása, és az is fontos, hogy az a fajta vádaskodás és hazudozás fejeződjön be, amit a kormányzat mint politikai eszközt használ - jelentette ki, hangsúlyozva, "könnyű volt eddig úgy vádaskodni", hogy csak a kormányzat ismerte az anyag taralmát.

A Jobbik neveket akar
A Jobbik üdvözli a 4-es metróról szóló OLAF-jelentés nyilvánosságra hozatalát, amely kapcsán neveket akar hallani.

Tokody Marcell Gergely, az ellenzéki párt fővárosi képviselője pénteken azt közölte az MTI-vel, hogy szakértőik már vizsgálják a 104 oldalas dokumentumot.
"Várjuk, hogy a folyamatban lévő nyomozás fényt derítsen rá, hogy a jelentésben szereplő szerződéseket a jelzett cégekkel kik kötötték, és az aláírók kiknek az utasítására jártak el" - fogalmazott a politikus, aki felháborítónak tartja, hogy nemhogy elítéltek, de még csak vádlottak sincsenek az ügyben. Bírálta azt is, hogy a károkozás - visszafizetési kötelezettség esetén - minden dolgozó magyar embernek 13 ezer 500 forintot venne ki a zsebéből. 

Fővárosi LMP: gyorsan induló, valós eredményt hozó eljárások kellenek
Mihamarabb elinduló, valós eredményt hozó, a lehető legnagyobb nyilvánosságot kapó eljárásokat sürgetett az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 4-es metró beruházásával kapcsolatos jelentése nyomán pénteki budapesti sajtótájékoztatóján az LMP fővárosi képviselője.

"Őszintén megmondom, hogy fejeket akarok látni a porba hullani" - jelentette ki Csárdi Antal, aki "Európa legnagyobb korrupciós botrányának" nevezte az ügyet. Szorgalmazta, hogy a jelentésben negatív színben említett politikai közösségek vezetői vonják le a konzekvenciákat és vállalják a politikai felelősséget.
Nem lehetünk tovább következmények nélküli ország - fogalmazott, megjegyezve, hogy elemzik a jelentés tartalmát, s amennyiben a kormányzat vagy a városvezetés nem teszi meg a szükségesnek látott feljelentéseket, akkor ők lépnek.
Az olimpiarendezésről szóló referendum kapcsán Csárdi Antal arról beszélt: mindenki szeretné, ha Budapest ötkarikás játékokat rendezhetne, a kérdés az, hogy az ehhez szükséges pénzt erre a célra kell-e elkölteni. "Arra a kérdésre kell választ adnunk, hogy "hány fontosabb dolog van ma előttünk, amit meg kell oldanunk, és tudunk finanszírozni ebből a háromezer milliárd forintból", és mik azok - mondta.

DK: aki lop, annak a börtönben a helye
A Demokratikus Koalíció (DK) szóvivője azt közölte a 4-es metróról szóló OLAF-jelentés nyilvánosságára reagálva, hogy aki lop, annak a börtönben a helye, tartozzék bármelyik párthoz.

Gréczy Zsolt pénteki közleményében azt írta: az eddig feldolgozott adatokból az látszik, hogy a 2010 előtti és a 2010 utáni városvezetés is érintett lehet az ügyben, valamint felmerült Medgyessy Péter volt miniszterelnök felelőssége is.
Mint fogalmazott, aki magas kormányzati, önkormányzati pozícióban lop a közösből, az még nagyobb bűnt követ el erkölcsi és politikai értelemben is.
A DK-s politikus egyúttal a mostani kormány felelősségre vonását is kilátásba helyezte.


Reklám