Hivatalos immár, hogy nem bővíti a Várpalotára tervezett veszélyes hulladéktárolóját a Mal Zrt., a cég felszámolóbiztosa az erre irányuló korábbi kérelmét szerdán délután a jogszabályok által előírt módon visszavonta – tájékoztatta lapunkat Simon László, a Fejér Megyei Kormányhivatal vezetője, kormánymegbízott.
Mint arról beszámoltunk, a Mal az egykori inotai alumíniumkohóhoz, illetve a 8-as számú főúthoz közeli telephelyén egyebek mellett ciánt, arzént és higanyt helyezett volna el tárolásra harmincezer tonna mennyiségben. A súlyosan környezet- és egészségkárosító anyagok tárolásának tervéről a cég nem tájékoztatta sem Várpalota önkormányzatát, sem a helyben élőket. Talabér Mártától, a település fideszes polgármesterétől megtudtuk, hogy a Mal szándékáról csak a kormányhivatal leveléből értesültek, amelyben közölték, a cég kérelmére megkezdték a méregtelep bővítésének engedélyeztetési eljárását.
Várpalotán és környékén komoly felzúdulást váltott ki, hogy a Mal az inotai lerakatban az említett, életveszélyes mérgeket tárolta volna, de erről semmilyen előzetes tájékoztatást nem adott. A helyiekben még élesen él a szintén az inotai városrész határában lévő másik veszélyeshulladék-lerakó ügye, amelynek tevékenységét két hónapja szüntették be. Abba a depóba már elkezdték hordani feldolgozásra a szintén súlyosan környezet- és egészségkárosító azbesztet, amikor egyáltalán kiderült a létezése. A város vezetése és a helyiek éles hangon bírálták a cég tevékenységét, Várpalota végül a kormány határozott döntésének köszönhetően szabadult meg a súlyosan veszélyes anyagok odaszállításától és tárolásától.
Amennyiben a Mal hazánk másik részén helyezné el az említett mérgeket, akkor az ottani érintett helység is Várpalotához hasonló, nehéz helyzetbe kerül, mert a lerakatok létesítéséről, bővítéséről a kormányhivatalok dönthetnek, a településeknek csupán észrevételezési joguk van, de nem vétózhatják meg a telepítést.
Lapunknak Talabér Márta a felszámolóbiztos döntéséről elmondta, hogy az összes várpalotaival együtt örül a bölcs lépésnek, és bízik benne, hogy a város a jövőben is megmenekül a hasonló gondoktól, más cégek sem akarnak majd a környéken veszélyes anyagokat tárolni.
Kontrát Károly, a térség országgyűlési képviselője a Mal visszalépésének hírére kijelentette: a várpalotaiak májusban már kinyilvánították, hogy a városban nincs helye semmiféle veszélyes hulladék elhelyezésének.



