Bírság megfizetése nélkül fennmaradhatnak a 2016. június 4. előtt engedély nélkül létesített kutak. A legálissá vált kutak tulajdonosai, üzemeltetői pedig uniós forrásokat is felhasználhatnak a korszerűsítéshez.
A kutak legalizálásával olyan jogszerű állapot alakulhat ki, ahol garantált a hatósági felügyelet, figyelemmel kísérhető a vízhasználat pontos mennyisége, megvalósíthatók a vízgazdálkodási célok, megőrizhető a vizek jó állapota, és megállapíthatók a szükséges állami vízgazdálkodási fejlesztési irányok. A szabályozás az Európai Unió Víz Keretirányelvével is összhangban van, így lehetővé válik, hogy a legálissá vált kutak tulajdonosai, üzemeltetői európai uniós pályázatokon is indulhassanak.
Az egyik ilyen a Vidékfejlesztési Program keretében, a mezőgazdasági vízgazdálkodási ágazat fejlesztésére kiírt pályázat, amelyben 49,5 milliárd forinttal támogatják – egyebek mellett – a vízvisszatartást, a vízkészletekkel való fenntartható gazdálkodást, a takarékos öntözési technológiák korszerűsítését, fejlesztését. A pályázati kérelmek már beadhatók. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság az engedélyezési eljárás megkönnyítése érdekében ismertető kiadványt készített.



