Erősen kritikusnak ígérkező Magyarország-jelentést vitatnak ma meg Brüsszelben. A Soros szövetségeseinek tartott képviselők már beígérték az uniós jogi „atombombát”.
Sargentinit a többi frakcióból delegált árnyék-jelentéstevők segítik. A magyar kormány politikusai kezdettől fogva „Soros-jelentésnek” nevezik a készülő dokumentumot, utalva arra, hogy Sargentini és az árnyék-jelentéstevők zöme is szerepel azon a két éve kiszivárgott listán, amelyen a George Soros-féle Nyílt Társadalomért Alapítványok szövetségeseit gyűjtötte össze egy elemző intézet. Soros szövetségesei egyébként a tavalyi állásfoglalás támogatói, a LIBE-bizottság tagjai, és általában a magyar vitákon kritikusan felszólaló képviselők között is felül vannak reprezentálva.
Sargentini jelentéséhez a költségvetés-ellenőrzési (CONT), kulturális (CULT), alkotmányügyi (AFCO) és nőügyi (FEMM) bizottság is véleményt csatol. A CONT véleménytervezete szerint „ a korrupció jelenlegi szintje, valamint az államháztartás átláthatóságának és elszámoltathatóságának hiánya hatással van az uniós források magyarországi felhasználására”, ezért indokolt az eljárás megindítása.A CULT márciusi vitájában a német zöldpárti Helga Trüpel úgy fogalmazott, ha az EU nem indítja meg az eljárást, azzal „cserben hagyja a magyarországi demokratikus ellenzéket”. Az AFCO véleményét már megszavazták, a bizottság szerint „egyértelműen fennáll az uniós alapértékek súlyos megsértésének kockázata”, így indokolt az eljárás megindítása.
„Az EP folytatja a példátlan nyomásgyakorlást” Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője szerint. „Megkérdőjelezik azt a jogunkat, hogy a migráció ügyében mi magunk döntsünk, és bosszút akarnak állni a magyar választópolgárokon azért, mert a kormánypártoknak ilyen mértékben szavaztak bizalmat” – mondta az MTI-nek. Gulyás szerint az eljárás tűrhetetlen.



