Évente több mint egymilliárd tonna élelmiszer kerül a szemétbe, miközben nyolcszázmillióan éheznek világszerte. Hazánkban egyre nagyobb az érdeklődés a fenntartható étkezés iránt, de a lakosság fele továbbra sem hajlandó változtatni pazarló életmódján.
Az elmúlt években Földünkön újra nőtt az éhezők és a hiánybetegséggel küzdők száma, ezzel párhuzamosan a túlsúly is egyre nagyobb méreteket ölt. A tudatosság egyrészt azt jelenti, hogy odafigyelünk az ételek minőségére és tápanyagtartalmára, másrészt hogy gyomrunk és egészségünk mellett gondolunk bolygónkra is – mondta Plántek Lea, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) kommunikációs és sajtómunkatársa. Hozzátette: a helyi, szezonális, esetleg biotermékek vásárlásával az ökoszisztémát, magunkat és a jövő generációt is védjük.
A Felelős Gasztrohős Alapítvány ötszáz ember megkérdezésével készített kutatásából kiderül, itthon a lakosság ötöde szimpatizál a bioétrenddel, további harminc százalék környezettudatos fogyasztónak tartja magát, viszont a maradék ötven százalékot nem érdekli a fenntartható étkezés, és pazarló életmódján sem hajlandó változtatni.
Miután az emberek nyitottak lennének a fenntartható táplálkozásra, és mivel kétharmaduk heti vagy havi szinten menzán, kávézókban és gyorséttermekben étkezik, fontos cél lehet, hogy ezt a növekvő igényt mind a vendéglátóhelyek mind az élelmiszergyártók kiszolgálják.



