A szíriai kormány katonái bevonultak Manbidzs városába - áll a hadsereg által pénteken kiadott közleményben.
A közlemény szerint az ország északi részén található városban felvonták a Szíriai Köztársaság zászlaját. A hadsereg hangsúlyozta, hogy minden szíriai állampolgár és más ott lévő biztonságát szavatolják, a nemzeti szuverenitás megőrzése érdekében össze kell fogni, és a haderő elszánt, hogy minden támadóval leszámoljon.
Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője pozitív lépésként értékelte a fejleményt, hozzátéve, hogy az a térség helyzetének a stabilizációját szolgálja. Nem sokkal korábban a YPG közleményben kérte fel a hadsereget, vegye át az ellenőrzést a YPG fennhatósága alatt lévő területek felett, kiemelve az észak-szíriai Manbidzs városát.
"Felkérjük a szíriai kormányt, amelynek fennhatósága alá mi is tartozunk, hogy vegye át a terület feletti ellenőrzést, és védje meg Manbidzsot a török fenyegetésektől" - áll a YPG közleményében, amely hozzáteszi, a milícia csapatai már korábban kivonultak a városból, hogy az Iszlám Állam nevű terrorszervezet kelet-Szíriában bujkáló fegyvereseivel harcoljanak.
A YPG bejelentése nem sokkal azután történt, hogy a Fehér Ház december 19-én hivatalosan bejelentette, kivonja a Szíria területén állomásozó mintegy 2000 katonáját az országból.
Az Egyesült Államok és az általa vezetett nemzetközi koalíció régóta nyújt segítséget az YPG vezette Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű milíciaszövetségnek az Iszlám Állam fegyveresei elleni harcban, és egyebek mellett az idén Manbidzsban is felállított katonai támaszpontot. A washingtoni döntés után Törökország máris bejelentette, hogy rövidesen hadműveletet kezdenek az Eufrátesztől keletre az YPG ellen, amelyet Ankara a szakadár Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szövetségesének és terrorszervezetnek tekint.



