A magyar mezőgazdaság a gazdasági bővülésünk hajtómotorja, amely tavaly az ágazatot sújtó problémák ellenére is helytállt. A 2,1 százalékos GDP-növekedéshez mintegy egyharmados aránnyal, 0,6 százalékkal járult hozzá, a gépiparnál is gyorsabban bővült – idézte a távirati iroda Fazekas Sándor földművelésügyi minisztert, aki tegnap a szolnoki Gazdafórumon szólalt fel.
Szerinte nemcsak eredményes, de küzdelmes is volt a tavalyi év, a mezőgazdaság bruttó hozzáadott értékének volumene mégis 17,9 százalékkal nőtt. A jövőre vonatkozó elképzeléseket összefogó Élelmiszergazdasági Program célja minőségi, GMO-mentes, egészséges magyar élelmiszer előállítása. Fazekas Sándor úgy látja: a szőlészet, borászat hosszú évek válsága után kilábal a nehéz helyzetből. A miniszter szólt arról is, hogy az Agrár Széchenyi Kártya iránt egyre többen érdeklődnek, a maximális hitelösszeg már ötvenmillió forint.
A fejlesztéspolitikával kapcsolatos, hogy a magyar mezőgazdaságba csaknem négyszázmilliárd forint európai uniós és mintegy százmilliárd forint nemzeti támogatás érkezik az idén, hozzájárulva a gazdálkodók jövedelemstabilizációjához, amelyet elősegítenek a rendelkezésre álló, kedvező hitelkonstrukciók is – közölte a minisztérium.
A nemzetgazdaság társas vállalkozásainak hitelállománya 2011-ről 2016-ra 24 százalékkal csökkent, a mezőgazdasági társas vállalkozásoké ugyanakkor 22 százalékkal bővült.



