A béke-utópiákat mutatja be hazánk az idei velencei képzőművészeti biennálén. Várnai Gyula és a kurátor, Petrányi Zsolt munkáját, a Peace on Earth! című tárlatot a magyar pavilonban Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere nyitotta meg.

Lapunk azon kérdésére, hogy a magyar anyag, amely erősen konceptuális jellegű, miként illeszkedik a biennálé fő arculatába, illetve érzékelhető-e a hagyományos techikák visszaszivárgása, Petrányi Zsolt úgy válaszolt: azt, hogy egy-egy biennálén mi a kettő aránya, nagyban befolyásolja a főkutáror személye. Most nem érzi, hogy az idén jelentős hangsúlyeltolódás következett volna be az utóbbi évekhez képest. Ami pedig a művészeket illeti, annak ellenére, hogy sokan egy technikára esküsznek fel, van, aki átjár a médiumok között, Várnai Gyula Peace on Earth-projektjében is megtalálható néhány kézzel készített rajza. Ugyanakkor – hívta fel a figyelmet –, a magyarországi hagyományban főleg a rendszerváltás utáni időszakban olyannyira meghatározó a konceptuális irány, hogy érdemes ezt felmutatni külföldön.



