Elfogadhatatlan, ha valaki nemzetállami szinten milliókat hív meg Európába, majd az ideérkezetteket szét akarja osztania az uniós tagállamok között – jelentette ki Kövér László házelnök a Prága melletti Stirínben, ahol részt vett a visegrádi országok parlamenti elnökeinek tanácskozásán.
A tanácskozáson a cseh, a lengyel és a magyar házelnök mellett részt vett Claude Bartolone, a francia nemzetgyűlés elnöke is. Szlovákiát a kórházi kezelésen lévő Andrej Danko házelnök helyett Peter Weiss, az ország prágai nagykövete képviselte. Claude Bartolone a tanácskozáson ismertette Franciaországnak a migrációs kérdésben foglalt álláspontját. Milan Stech, a cseh szenátus elnöke szerint a résztvevők megvitatták az Európai Unió helyzetét és jövőjét is, valamint a nemzeti parlamentek szerepét a szervezetben.
Stanislaw Karczewski, a lengyel szenátus elnöke és mások is azt hangsúlyozták, hogy alapvetően nem az EU szabályainak megváltoztatására lenne szükség, hanem a már létező szabályok következetes betartására. Minden házelnök fontosnak mondta a négy visegrádi ország – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – együttműködését, és síkraszállt ennek folytatása és megerősítése mellett. „A nemzetközi helyzet rendkívül összetett. Meg kell felelnünk a kihívásoknak” – hangsúlyozta Jan Hamácek, a cseh képviselőház elnöke. „A V4-ek csoportja életképes, és egyetértés van köztünk az együttműködés fenntartását illetően” – jegyezte meg a magyar Országgyűlés elnöke.
Kövér László tegnap délután felavatta II. Rákóczi Ferenc erdélyi fejedelem felújított emléktábláját is Prága városában.



