Tóth Kinga Dóra szociális, család- és idősügyi államtitkár a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának (NYUSZET) képviselőivel egyeztetett - közölte a Szociális és Családügyi Minisztérium pénteken az MTI-vel.
A tárca közleménye szerint a találkozót a NYUSZET kezdeményezte, amely kilenc országos nyugdíjas érdekképviseleti szervezet együttműködésével mintegy 300 ezer idős ember érdekeit képviseli.
A szervezet kezdeményezte egy idősügyi kerettörvény megalkotását a 2026-2030 közötti időszakra. Azt szeretnék ugyanis, ha az ifjúságpolitikához, a gyermekvédelemhez és a fogyatékosügyhöz hasonlóan jogszabály születne az idősügyre is, mivel az öregedő társadalom minden területen nagy kihívást jelent.
Az időseket érintő szolgáltatási rendszer korszerűsítését célzó kerettörvény segítené a humánerőforrás hosszú távú megerősítését, valamint egy új rendszer, a digitális gondoskodás-gondozás és a telemedicina bevezetését - írták. Az államtitkár szerint ez a kezdeményezés támogatható, és azt ígérte, megvizsgálják, milyen keretek között lehet megalkotni ezt a kerettörvényt.
A NYUSZET másik fontos javaslata egy Integrált Szociális és Egészségügyi Ellátórendszer kialakítása, amely személyre szabott programok alapján összehangolná a nehezen meghatározható élethelyzetekben a rászorulók segítését, ezáltal pedig megelőzné a bolyongást az ellátórendszerek között. Az új szemlélet az idősek igényeire jobban reagáló "idősödési modell" alapjait teremthetné meg - írták, hozzátéve, hogy az új integrált szociális és informatikai rendszert egy ernyőszervezet működtetné, és segítene a 65 év feletti rászorulóknak és a hozzátartozóknak információhoz jutni az ellátásról és a teendőkről.
Az államtitkár az egyeztetésen kiemelte: az Idősügyi Tanács szervezetét átalakítják, újraépítik, kiemelt figyelemmel kezelik majd ezt a témát, és még több idősügyi szervezetet csatornáznak be az egyeztetésbe.
Közölték azt is, hogy Tóth Kinga Dóra a már lezajlott első körös találkozókat követően folytatja az egyeztetést a szociális szakmai és érdekérvényesítő szervezetekkel, a jövőben pedig a családokra, a hátrányos helyzetűekre és az idősekre is fókuszálva célzottan zajlik majd a párbeszéd a többi bejelentkező szervezettel is.







