A Buckingham-palota nyilvánosságra hozta, hogy a király mennyi személyi adót fizetett – ez az első alkalom, hogy egy uralkodó nyilvánosságra hozta ezt az összeget.
Károly király olyan módon nyitja meg a nyilvánosságnak személyes pénzügyet, ahogyan azt korábban egyetlen brit uralkodó sem tette.
A Buckingham-palota bejelentette, hogy a király több mint 41 millió dollárt (30 millió fontot) fizetett személyi adóként 2022-es trónra lépése óta, és ez az első alkalom, hogy egy uralkodó nyilvánosságra hozta az összeget.
A királyi háztartás éves pénzügyi jelentésével együtt nyilvánosságra hozott dokumentum példátlan betekintést nyújt a király magánpénzügyeibe, miközben a Buckingham-palota nagyobb átláthatóságot kíván biztosítani a királyi pénzügyek terén.
A lépésre a királyi vagyont, a közfinanszírozást és a vagyonnal kapcsolatos megállapodásokat évek óta tartó fokozott vizsgálat után került sor, beleértve a korábbi András herceg Királyi Páholyban való további tartózkodásával kapcsolatos kérdéseket, miután kiderült, hogy hosszú távú bérleti szerződése alapján csak szimbolikus, „borsszemnyi” bérleti díjat fizetett, valamint a nagyobb átláthatóság iránti szélesebb körű felhívások is felmerültek.
A több mint 41 millió dolláros összeg közel három adóév – nem egyetlen év – alatt befizetett adókat jelent. A Buckingham-palota közlése szerint Károly 2023-24-ben körülbelül 16 millió dollárt (11,7 millió fontot), 2024-25-ben pedig körülbelül 17,7 millió dollárt (12,9 millió fontot) fizetett, ezen felül, amit Erzsébet királynő 2022-ben bekövetkezett halála utáni trónra lépését követő hónapokban fizetett adókon felül fizetett.
Bár Nagy-Britannia uralkodója törvényileg mentesül a jövedelemadó fizetése alól, Károly a kormánnyal kötött megállapodás értelmében önkéntesen fizet jövedelemadót, tőkenyereség-adót és örökösödési adót. Évtizedek óta önkéntesen fizet adókat, kezdve walesi hercegként az 1990-es évek elején, a királyi pénzügyekről szóló nyilvános vitát követően.
Károly walesi hercegként rendszeresen nyilvánosságra hozta a Cornwalli Hercegségből származó jövedelmei után fizetett adókat, de pénteken először fordult elő, hogy egy uralkodó nyilvánosságra hozta a befizetett személyi adó teljes összegét.
Az adók a király magánjövedelmére vonatkoznak, beleértve a Lancasteri Hercegség birtokából származó bevételeket, a befektetési jövedelmet és egyéb személyes bevételi forrásokat. Nem vonatkoznak az állami támogatásra – az uralkodó hivatalos feladatait és az elfoglalt királyi paloták fenntartását támogató állami finanszírozásra.
A pénzügyi jelentés egyben pillanatképet is nyújtott a monarchia elmúlt évi munkájáról.
Az állami támogatás a 2025-26-os időszakra körülbelül 181 millió dollárra (132,1 millió fontra) nőtt, amelynek több mint a fele – körülbelül 92 millió dollár (67,5 millió font) – a megszállt királyi paloták megőrzésére és karbantartására fordítódik, beleértve a Buckingham-palota folyamatban lévő felújítását is .
Károly és Kamilla királynő 708 hivatalos eljegyzést bonyolítottak le, ami több mint 100-zal több, mint az előző évben. Vilmos herceggel, Katalinnal és a királyi család többi dolgozó tagjával együtt 2273 eljegyzést teljesítettek az Egyesült Királyságban és külföldön, miközben közel 97 000 vendég vett részt a királyi palotákban rendezett 827 eseményen.
Előretekintve, a Buckingham-palota felújításának befejezésére szánt állami támogatás jövőre körülbelül 189 millió dollárra (137,9 millió fontra) emelkedik, majd a projekt befejezése után évi körülbelül 137 millió dollárra (99,9 millió fontra) csökken.
A jelentés azt is megerősítette, hogy a Buckingham-palota évtizedes felújításának befejezése után Károly és Kamilla nem tervezik, hogy a palota magánotthonukká váljon, ehelyett a monarchia ünnepi központjaként, a királyi udvar elsődleges munkahelyeként és a nyilvánosság számára nyitva álló nemzeti örökségi helyszínként maradjon meg. Fő rezidenciájuk a londoni Clarence House.
Június 25-én Károly fia, Vilmos herceg közzétette a Cornwalli Hercegség, a trónörökös jövedelmét biztosító magánbirtok éves jelentését is. A jelentés egy új, 10 éves stratégiát vázolt fel, amely mintegy 685 millió dolláros (500 millió font) beruházást tartalmaz lakhatásba, környezetvédelmi kezdeményezésekbe és helyi közösségekbe öt régióban. Vilmos azt is bejelentette, hogy a Hercegség által a Dartmoori Börtönből kapott mintegy 2 millió dolláros (1,5 millió font) éves bérleti díjat a börtön bezárását követően újra a helyi közösségbe fektetik be – írta a People.







