Az Australian Journal of Primary Health című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint egyes, Covid utáni szindrómában szenvedő betegek hosszú távú gyengeséget, agyködöt, légszomjat és az életminőség jelentős romlását tapasztalják, hasonlóan a Parkinson-kórban vagy stroke-ban szenvedőkhöz.
A munka részeként a szakemberek 121 olyan felnőtt állapotát vizsgálták, akik 2020 és 2022 közepe között gyógyultak fel koronavírus-fertőzésből, és akik megfeleltek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által elfogadott poszt-COVID-szindrómás betegek definíciójának.
A kutatók a résztvevőket a fizikai korlátaik szintjéről, a mindennapi tevékenységek elvégzésével kapcsolatos problémáikról és a saját életminőségükről alkotott képükről kérdezték. Az értékelés a WHO fogyatékosságértékelési programján és az életminőség rövid kérdőívén alapult.
Az eredmények azt mutatták, hogy a poszt-COVID szindróma jelentősen rontja az életminőséget és az alapvető feladatok elvégzésének képességét az átlagemberhez képest. A résztvevők körülbelül 86%-a számolt be klinikailag jelentős fizikai korlátozásokról és nehézségekről a mindennapi tevékenységekben.
A tanulmány szerzői különös figyelmet kérnek a COVID utáni szindrómában szenvedő betegek támogatására, a gyengeség leküzdésére és a fontos napi feladatok elvégzésének képességének biztosítására összpontosítva.







