A poszt-Covid szindróma ugyanúgy rontja a betegek életét, mint a Parkinson-kór?

Ijesztő összefüggés

Életmód
  • 2025.08.30. - 21:01
influenza covid labor orvos
A laborvizsgálatok során egyaránt kimutatták az influenza valamelyik típusát, több esetben pedig koronavírus-fertőzést igazoltak (képünk illusztráció)MH archív/Papajcsik Péter

Az Australian Journal of Primary Health című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint egyes, Covid utáni szindrómában szenvedő betegek hosszú távú gyengeséget, agyködöt, légszomjat és az életminőség jelentős romlását tapasztalják, hasonlóan a Parkinson-kórban vagy stroke-ban szenvedőkhöz.

A munka részeként a szakemberek 121 olyan felnőtt állapotát vizsgálták, akik 2020 és 2022 közepe között gyógyultak fel koronavírus-fertőzésből, és akik megfeleltek az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által elfogadott poszt-COVID-szindrómás betegek definíciójának.

A kutatók a résztvevőket a fizikai korlátaik szintjéről, a mindennapi tevékenységek elvégzésével kapcsolatos problémáikról és a saját életminőségükről alkotott képükről kérdezték. Az értékelés a WHO fogyatékosságértékelési programján és az életminőség rövid kérdőívén alapult.

Az eredmények azt mutatták, hogy a poszt-COVID szindróma jelentősen rontja az életminőséget és az alapvető feladatok elvégzésének képességét az átlagemberhez képest. A résztvevők körülbelül 86%-a számolt be klinikailag jelentős fizikai korlátozásokról és nehézségekről a mindennapi tevékenységekben.

A tanulmány szerzői különös figyelmet kérnek a COVID utáni szindrómában szenvedő betegek támogatására, a gyengeség leküzdésére és a fontos napi feladatok elvégzésének képességének biztosítására összpontosítva.

Reklám