Egy új, az Annals of Medicine folyóiratban megjelent tanulmány szerint három szokás ebben a korban évtizedek alatt észrevétlenül tönkreteheti az egészséget.
Finn tudósok az egyik legnagyobb léptékű kutatást végezték, amelynek során több száz ember egészségét követték nyomon harminc éven keresztül, számol be a a Pravda.ru. Következtetésük: a fiatalkorban, különösen harmincéves kor után kialakult, káros szokások 36 éves kortól kezdve hatnak a szervezetre, és az „ütés” minden évben egyre erősebben érezhető.
Melyek ezek?
- Dohányzás – a depresszió és más mentális zavarok kialakulásának jelentős kockázati tényezője. Nemcsak a tüdőt, hanem az agyat is károsítja.
- Alkoholizmus – rontja mind a fizikai, mind a mentális egészséget, csökkenti a kognitív funkciókat és a stresszállóságot.
- A fizikai aktivitás hiánya (hipodinamia) metabolikus zavarokhoz vezet, növelve az elhízás és a cukorbetegség kockázatát.
A „hólyaghatás”
A legnagyobb veszély abban rejlik, hogy a negatív következmények évek alatt halmozódnak fel. A tanulmány egyik szerzője, Tii Kekäläinen szerint „ha nem hagyjuk abba ezeket a szokásokat időben, az egészségünk időskorban komoly veszélybe kerül”.
Éppen ezért a dohányzásról való leszokás, a mérsékelt alkoholfogyasztás és a rendszeres testmozgás nem csupán tanácsok, hanem befektetés a jövőbeli életminőségbe.







