Az oroszok nagy valószínűséggel nem fognak szándékosan balesetet okozni a Zaporizzsjai Atomerőműben, mert nem tudják majd ellenőrizni annak következményeit. A Kahovkai Vizerőmű felrobbantásának tapasztalatai azonban azt mutatják, hogy a megszállók folyamodhatnak egy ilyen terrortámadáshoz, számolt be a Háborús Tanulmányok Intézete (ISW).
Elemzők véleménye szerint a Zaporizzsjai Atomerőmű elleni terrortámadás következményei az oroszokra nézve rosszabbak lehetnek, mint a fegyveres erők ellentámadásával kapcsolatos problémák, így az Oroszországi Föderáció valószínűleg folytatni fogja a nukleáris katasztrófával való fenyegetés politikáját – írja a Karpat.in.ua
Az intézet elemzése szerint terrortámadás esetén az Oroszországi Föderáció három forgatókönyvhöz folyamodhat:
- a Zaporizzsjai Atomerőműből a sugárfertőzött vizet a Kahovszkai-tározóba öntik, hogy megakadályozzák az ukránok áthaladását a már nagyrészt kiürült tározón.
- egy nagy területet lefedő radioaktív „folyosót” hoznak létre Dél-Ukrajnában, bár a reaktorokat úgy tervezték, hogy megnehezítsék ennek létrehozását.
- kis hatósugarú balesetet okoznak, hogy megakadályozzák az ukrán fegyveres erők offenzíváját a Zaporizzsjai Atomerőmű közelében.
„Ezen lehetőségek egyike sem nyújt hasznot az orosz csapatoknak, mint az általuk okozott lehetséges következmények” – hangsúlyozták az elemzők.







