A felfedezést Łukasz Jabłoński tette, aki értesítette a lublini Tartományi Műemlékvédelmi Hivatal hatóságait. Összesen 13 bronzleletet találtak, amelyek 2500 évvel ezelőttről származnak, köztük ruházati tűket, sípcsontvédőket és karkötőket, amelyek a luszti kultúrához köthetők – írja a Heritage Daily.
A luszáti kultúra a késő bronzkorban alakult ki, és a kora vaskorban terjeszkedett a mai Lengyelország nagy részén, a Cseh Köztársaság egyes részein, Szlovákiában, Kelet-Németországban és Nyugat-Ukrajnában.
A kultúra neve a kelet-németországi (Brandenburg és Szászország) és Nyugat-Lengyelországi Lusatia területére utal, ahol a német patológus és régész, Rudolf Virchow (1821–1902) írta le először a „luszáci típusú” temetkezéseket.
A lelőhelyen végzett ásatások során két kitűzőt, egy torzót, egy kis díszes phaler töredékeit, négy nagyméretű, metszett halszálkás és keresztirányú vonalakkal díszített karkötőt, négy kisebb karkötőt és egy díszes csőtűt találtak.
Wiesław Koman régész elmondta: „A lelet annál is inkább szenzációs, mert a luszti kultúra díszei nagyon ritkák a régióban, és általában csak egyes tárgyak vagy töredékek, itt pedig egy egész készletet találtunk belőlük.”
Koman hozzátette, hogy a felfedezés „nagy kognitív, tudományos és konzervációs jelentőséggel bír a régészek számára, összefüggésben e kultúra e területen, valamint az egész lublini régióban való letelepedésének elemzésével”.







