Mark Rutte holland ügyvivő miniszterelnök tüntetésnek álcázott erőszaknak nevezte a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások elleni, zavargásba torkolló hétvégi tüntetéseket. A médiának adott nyilatkozatában hangsúlyozta: „Mindig is harcolni fogok a tüntetés jogáért, ez része demokráciánknak, jogállamiságunknak, de elfogadhatatlan, hogy idióták erőszakot alkalmaznak a rendfenntartók és a mentők ellen azzal az ürüggyel, hogy elégedetlenek a korlátozó intézkedésekkel.”
Hozzátette: az igazságszolgáltatás mindent megtesz azért, hogy az erőszakos cselekmények mögött állókat felelősségre vonják.
Hollandia a múlt héten ismét részleges zárlatot és egy sor korlátozást vezetett be a járvány erősödése miatt. A rendőrség nyolcvan embert – köztük több fiatalt és kiskorút is – letartóztatott az egyszerre több városban tartott tüntetések során, ahol a randalírozók gyújtogattak, több üzletet megrongálták, és füstbombákat hajítottak a rendfenntartókra.
A rendőrség figyelmeztető lövéseket adott le, amelyek hét embert sebesítettek meg.





