Végső búcsút vesznek ma Fülöp edinburghi hercegtől, II. Erzsébet brit királynő múlt pénteken elhunyt férjétől.
Fülöp herceget április 9-én, életének századik évében érte a halál a brit királyi család windsori rezidenciáján. Június 10-én lett volna 100 éves.
Fülöp herceget utolsó útján a királynő mellett Károly herceg, András herceg, Edward herceg és Anna hercegnő mellett Harry és Vilmos hercegek kísérik el. A felvonuláson szintén ott lesz Peter Phillips és Sir Tim Laurence, valamint Fülöp herceg személyes titkára, Archie Miller Bakewell is.
A szertartást élőben (angol nyelven) az alábbi videóban követheti, Magyarországon a TV2-n pedig 15.30-tól egy Tények különkiadásban láthatják az érdeklődők Fülöp herceg temetését.
A temetési szertartás brit idő szerint délután 15 órakor - közép-európai idő szerint 16 órakor - kezdődik a windsori kastély Szent György-kápolnájában.
Magyar idő szerint 15 óra 20 perckor a királyi család és az edinburghi herceg családjának azon tagjai, akik nem vesznek részt a felvonuláson, autókkal elindultak a Szent György-kápolnához. Fülöp herceg koporsóját 15:40-kor tették egy átalakított régi zöld Land Roverre, és a királyi család ott maradt tagjai elfoglalták a helyüket a jármű mögött.
Ennek az átalakított járműnek a tervezésében az edinburghi herceg személyesen is részt vett, és már évekkel ezelőtt kifejezte azt a kívánságát, hogy ezen az autón szeretné megtenni utolsó útját.
A felvonulás magyar idő szerint 15 óra 45 perckor kezdődött. A résztvevők katonai kísérettel haladtak a Szent György-kápolna irányába.
A sort a brit hadsereg Grenadier Guards nevű tüzérségi osztaga vezette, és a királynőt szállító fekete Bentley zárta. Azért királynő zárta a sort, mert azt szeretné, hogy ez a nap ne róla, hanem Fülöp hercegről szóljon.
15 óra 53 perckor a felvonulás és a Fülöp herceg koporsóját szállító Land Rover megérkezett a kápolnához, majd a nemzeti himnuszt követően a királyi család tagjai bementek.
16 órakor országos egyperces csönddel emlékeznek meg Fülöp hercegről. Ennek végeztével a koporsót az erre kijelölt helyre viszik, egy négyfős kórus pedig előre kiválasztott dalokat énekel majd. A szertartás után a koporsót a királyi kriptába helyezik el - írja az Origo.
Ugyan Fülöp herceg koporsóját a Szent György-kápolna királyi kriptájában helyezik el hamarosan, nem ez lesz a végső nyughelye. A királynő halálát követően kiemelik a koporsóját és átszállítják a templom emlékkápolnájába, ahol felesége mellett temetik majd újra.
Zárt ajtók mögött folytatódik a gyászszertartás, ezt már a kamerák nem közvetítik, a királyi család elvonult.
Ugyan orvosa tanácsára Harry herceg állapotos felesége nem utazott el Fülöp herceg temetésére, de Meghan Markle egy kézzel írott üzenetet küldött, amelyet Harry a Szent György-kápolnában hagyott.
Egy év telt el azóta, hogy Harry herceg személyesen találkozott családjával, ráadásul az elmúlt időszakban feszült volt a hangulat közöttük, különösen a nagy botrányt kavart Oprah Winfrey által készített interjút követően. Most viszont úgy tűnik, a testvérek fontos lépést tettek a békülés érdekében, együtt hagyták el a kápolnát.
Az alábbi galériánkban is követheti Fülöp herceg utolsó útját képeken keresztül, kattintással lapozható:
Maciek Musialek / NurPhoto / N






