A koronavírus-járvány következményeiről, valamint a világ háborús konfliktusairól is beszélt húsvétvasárnap Ferenc pápa. Az egyházfő szolidaritást és együttműködést sürgetett.
„Jézus feltámadt! Valóban feltámadt!” – indította az egyház ősi köszöntésével Ferenc pápa húsvétvasárnapi elmélkedését, amelyet ezúttal a Szent Péter-bazilika főoltára előtt mondott el. A katolikus egyház vezetője idén az emberiség nagy családját történelmi próbatétel elé állító világjárványról beszélt. „Krisztus feltámadásának üzenete nem a nehézségek eltüntetésének mágikus formája, hanem a szeretet győzelme a gonosz felett” – fogalmazott.
A Szentatya húsvéti fohásza a koronavírusban érintettekért, betegekért, az elhunytak lelki üdvösségéért és a családtagok vigasztalásáért szólt. Különösen az idős és magányos emberekért könyörgött az Úrhoz, a remény és a bátorság erejét kérve a legkiszolgáltatottabbaknak. „A húsvéti Krisztus reménye ragyogja be az orvosok, ápolók szívét, és mindazok lelkét, akik egészségük kockáztatásával a betegek ápolásán fáradoznak, beleértve a közrendről gondoskodókat, katonákat is” – szólt Ferenc pápa. „Az elmúlt hetekben milliók élete hirtelen megváltozott. Sokakat elgondolkodtatott az otthonlét, megfékezte életük frenetikus rohanását, lehetővé téve, hogy szeretteik jelenlétét élvezhessék. Sok más ember számára azonban a jövő iránti aggodalmaskodást, a létbizonytalanságot, a munkahely elvesztésének félelmét hozta magával a jelenlegi krízis nehéz időszaka” – magyarázta.
„Ne legyen ez a közöny pillanata – figyelmeztet a Szentatya –, hiszen az egész világnak egységesen kell megküzdenie a világjárvánnyal szemben.” Arra kérte a politikai vezetőket, hogy még a nehézségek közepette se feledkezzenek meg a perifériára szorultak, a szegények és a hajléktalanok életben maradásához szükséges javakról.
Az egyházfő megemlékezett a koronavírus által meggyötört Európáról, amely a második világháború pusztításaiból egy konkrét szolidaritási segítségnyújtásnak köszönhetően tudott újjáéledni. „Az Európai Unió történelmi kihívás előtt áll, amely nem csak saját, hanem az egész világ jövőjére hatással lesz” – jelentette ki az egyházfő, majd szolidaritásra szólította fel a tagországokat. „Ellenkező esetben az egoizmus, a haszonszerzés és a múltba való visszatérés kísértése próbatétel elé állathatja a békés együttélést, a jövő nemzedékek fejlődésének lehetőségét. Nem a megosztottság és nem a fegyvergyártás ideje ez” – figyelmeztetett a pápa.
Ferenc pápa megemlékezett a világot sújtó konfliktusokról is. Az egyházfő szerint ideje véget vetni a szíriai, iraki és líbiai konfliktusnak, érdemi párbeszédet kell folytatni az izraeli–palesztin válsághelyzet rendezéséről, valamint fel kell lépni az afrikai országokban számos ártatlan áldozatot követelő terrorizmus ellen is. Ferenc pápa megemlékezett a Líbiában, a török és görög határon tartózkodó menekültekről is, akik sokszor elviselhetetlen körülmények között élnek. „Ne legyünk az önzés, a közöny, a megosztottság, a feledékenység emberei. Hagyjuk, hogy az Úr győzedelmeskedjen félelmeinken” – zárta ünnepi gondolatait.
Ezt követően a Szentatya a tömegkommunikációs eszközökön keresztül Urbi et Orbi-áldását adta Róma városára és a világra.
Ferenc pápa húsvéthétfőn is a koronavírus-járvány által leginkább sújtott országokért imádkozott, kiemelve a családokról a kijárási korlátozások között is gondoskodó nők szerepét. Beszédét – amit az apostoli palotában, a pápai lakosztály úgynevezett könyvtárszobájában olvasott fel – élőben közvetítették az interneten.
Békét akar a Srí Lanka-i bíboros
Megbocsátott a Srí Lanka-i római katolikus egyház az egy éve 279 ember életét kioltó öngyilkos merénylőknek – jelentette be Malcolm Randzsit bíboros, Colombo érseke a húsvéti misén vasárnap. Az egyház feje a távirati iroda szerint a helyi televízióban élőben közvetített szentmisén kiemelte: „a szeretetünket adjuk azoknak az ellenségeknek, akik el akartak pusztítani bennünket”. Mint mondta, bosszúállás helyett a Srí Lanka-i katolikus kisebbség magáévá tette Jézus Krisztus üzenetét, és csökkenteni akarja a feszültségeket. Tavaly április 21-én három templom és három luxusszálloda ellen követtek el merényletsorozatot, amelyben 279 ember életét vesztette, 593-an megsebesültek. Srí Lankán három hete kijárási tilalom van érvényben az új koronavírus-járvány miatt, ezért idén házi karanténban folynak a húsvéti ünnepek. A megtámadott templomok közül kettőben zárt ajtók mögött tartottak szentmiséket. (HSz)




