Életének hetvenkettedik évében meghalt Turányi Gábor Ybl-díjas építész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja – közölte az MMA.
Turányi Gábor 1948-ban született Kadarkúton. A Budapesti Műszaki Egyetem Építészmérnöki Karán 1975-ben szerzett diplomát. Első önálló megbízása a badacsonytomaji üdülőkomplexum volt, amelyért 1984-ben Ybl-díjat kapott. Simon István építésszel együtt készítette el többek között a herendi Porcelán Múzeum, a zsámbéki Ostyaüzem és a veszprémi Vass Gyűjtemény terveit. Az utóbbi évek munkái közül kiemelkedik a Kopaszi-gát rehabilitációja, amelyet 2009-ben Budapest Építészeti Nívódíjjal tüntettek ki és a Simplon Udvar lakóépület, amelyért 2010-ben Pro Architectura díjat kapott. A Magyar Építőművészet című folyóirat főszerkesztője is volt, és részt vett a 2002-es velencei Építészeti Biennálé magyar pavilonjának létrehozásában. Az egyetemi építészoktatás egyik legnagyobb hatású tanára volt, a MOME Építész Tanszékének vezetője, majd professzora lett. Az építészt az MMA saját halottjának tekinti.




