Elsöprő sikert arattak a demokrata párti jelöltek vasárnap a hongkongi helyhatósági választáson, amelyen rekordszámú szavazó adta le voksát – olvasható a South China Morning Post (SCMP) című hongkongi lap internetes oldalán.
Hétfő reggelig a demokrata párti jelöltek a 18 kerületből 17-et nyertek meg, mindet a kormánypárttól hódítva el. A részvételi arány rekordot döntött: a szavazatra jogosultak 71,2 százaléka adta le a voksát. A leszavazott kormánypárti jelöltek úgy vélekednek, hogy a fiatalok és az első szavazók jelentős szerepet játszottak az eredményben. A kerületi bizottságok helyi ügyekkel foglalkoznak, és nincs beleszólásuk a kormányzó programjába, a helyhatósági választások azonban mérceként szolgáltak arra, hogy a lakosság mennyire áll ki Carrie Lam kormányzó mellett a tüntetőkkel szemben. Keng Suang kínai külügyi szóvivő bejelentette, hogy Peking továbbra is támogatja a kormányzót. A szóvivő elmondta: Kína eltökélt az „egy ország, két rendszer” elvének fenntartása mellett, és álláspontja szerint Hongkongban a legsürgetőbb feladat, hogy helyreállítsák a rendet. Vang Ji kínai külügyminiszter pedig Tokióban a japán sajtónak elmondta: akárhogy is alakuljon a helyzet Hongkongban, a különleges közigazgatási státusszal bíró város változatlanul Kína része marad.




