Az amerikai keddi pénzpiaci konferencia egy szempontból lesz fontos, változik-e az Egyesült Államokban a jegybank szerepét is betöltő Fed kommunikációja, mert összességében Amerika viszonylag jó első negyedévet tudhat maga mögött, azonban az elmúlt két hétben vegyes adatok láttak napvilágot, ezek a meglepetésindex negatív tartományába estek, rosszabbak lettek a várakozásoknál – mondta lapunknak Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.
Megjegyezte, kamatemelésről már nincs szó, kamatvágásnak lehet nagy valószínűsége, ám az ING forgatókönyve nem számol ezzel. Az elemző szól arról is, a munkaerőpiac továbbra is jól teljesít, a kereskedelmi konfliktusnak, tekintve a kínai áruk beszállítási idejét, még a második negyedévben sem lesz hatása. Kedden a májusi euróövezeti fogyasztói beszerzési menedzserindex érkezik, negatív tartományban lesz még a mutató, de mínusz 7,9-ről mínusz 7,6-ra módosulhat. Ez kihat az Európai Központi Bank monetáris politikájára is, ha a negatív trend folytatódik, élénkítésre lehet szükség, kamatemelésnek egyre kisebb az esélye. Virovácz Péter szerint fontos még, a héten az OECD-jelentés hogyan ítéli meg a németországi GDP-növekedést. Utóbbi országot illetően a csütörtökön megjelenő Ifo-hangulatindex nem mutat majd érdemi változást, összességében viszont a második negyedév második hónapjában megjelenő adatok indikátorok lehetnek a további kilátásokat nézve. Idehaza a Pénzügyminisztérium szerdán közli a részletes tájékoztatóját az államháztartás központi alrendszerének április végi helyzetéről. A két hete közölt előzetes adatok szerint áprilisban az államháztartás központi alrendszerében 102,9 milliárd forint többlet keletkezett, a négyhavi hiány 39 milliárd forint volt, összhangban a kormány várakozásaival.




