A Fővárosi Vízművek már jóval a 2013-as hatályba lépést megelőzően megkezdte a felkészülést a korábbihoz képest ötödére csökkentett ólomhatárérték-változásra, és a rendelkezésre álló erőforrásait felhasználva az eltelt húsz évben szisztematikus terv szerint valósította meg a közcsőhálózatban fellelhető ólomtartalmú vezetékek cseréjét – adta hírül tegnap a Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatal.
A távirati irodának eljuttatott közlemény szerint a 3,5 milliárd forintot meghaladó ráfordítással közel harmincezer ólom bekötővezeték kiváltásának köszönhetően a társaság szolgáltatási területén meglévő közel 240 000 bekötővezeték között mára már csak kis arányban, mindössze 1,6 százalékban fordul elő ólomtartalmú. A további, még cserére váró vezetékek kiváltását pályázati források igénybevételével igyekszik mielőbb megoldani a cég. Kiemelt figyelmet fordítanak a közintézményekre, hangsúlyosan a gyermekintézményekre, amelyek esetében már nyár közepére teljes egészében felszámolják az ólomból készült bekötéseket. A szolgáltatott ivóvíz ólomkoncentrációja Budapesten az európai uniós tíz mikrogramm/liter átlagértékhez képest mindössze 1,5 mikrogramm literenként.



