Odafigyeléssel jelentősen csökkenthető a melanomás megbetegedés kockázata – közölte a Magyar Dermatológiai Társulat annak kapcsán, hogy a mai napon zárul az Országos Melanoma Hét. Hazánkban az elmúlt tizenöt évben duplájára nőtt az érintettek száma, ami kétezer-nyolcszáz esetet jelent.
A melanoma az egyik legrosszabb kimenetelű ráktípus, ugyanis könnyen képez áttétet más szervekben, és bármely életkorban, mindkét nemnél előfordulhat. A kialakulás legnagyobb kockázatát a sok, szabálytalan anyajegy és az örökölt hajlam, valamint az UV- sugárzás jelenti. Ez utóbbiban a magyarok különösen veszélyeztetettek, egy felmérés szerint a húsz év felettiek több mint ötöde járt már szoláriumban – ez a nemzetközi átlag duplája. Kellő odafigyeléssel, szűrővizsgálatokkal, korai diagnózissal, az UV-fény elleni védekezéssel, illetve rendszeres önvizsgálattal csökkenthető a kialakulás valószínűsége.



