A Föld napját először 1970-ben tartották az Egyesült Államokban, amikor huszonötmillióan hallatták hangjukat a természet megóvása érdekében.
Az azóta eltelt időben bolygónk állapota azonban rengeteget romlott – hívta fel figyelmet az április 22-i Föld napja kapcsán a WWF Magyarország. A gerinces fajok populációi hatvan százalékkal csökkentek (a trópusokon pedig nyolcvankilenc százalékkal). Az élőhelyek eredeti biodiverzitása 1970-ben még 81,6 százalék volt, 2014-ben pedig már csak 78,6 százalék. Ez idő alatt globálisan a vizes élőhelyek harmincöt százaléka eltűnt. Bár a Föld napja 1990-ben világmozgalommá vált, 1990 és 2015 között 129 millió hektárnyi erdő tűnt el a bolygó színéről. Az emberiség végletes mértékű fogyasztását lassan már nem bírja el a bolygónk: tavaly mindössze hét hónap alatt elhasználtuk a Föld egy évre elegendő erőforrásait. Az emberek úgy élnek, mintha 1,7 Föld állna rendelkezésünkre. A természet évente 125 billió dollár értékű szolgáltatást nyújt számunkra, többek között termőtalaj, élelmiszer, friss víz és tiszta levegő formájában. Mi magyarok is élen járunk a túlfogyasztásban. Ha mindenki úgy élne, mint mi, akkor 1,92 bolygóra lenne már szükség. A természetes élőhelyeink eltűnésével is a globális trendeket erősítjük: mára hazánk folyóinak és természetes árterületeinek több mint kilencven százaléka eltűnt. Jövőre a világ vezetői újabb célokat határoznak meg a biológiai sokszínűség védelme érdekében.



