Várhatóan április végén kezdik meg a trianoni békediktátum mementójaként szolgáló Nemzeti összetartozás emlékhelyének építését a Kossuth tér és az Alkotmány utca találkozásnál.
Erről Wachsler Tamás, a Steindl Imre Program Zrt. vezérigazgatója számolt be tegnap Budapesten, bemutatva az emlékmű látványterveit. A Magyarország területét szétszabdaló békeszerződés századik évfordulóján, 2020. június 4-én felavatandó emlékmű egy látványos rámpa lesz – részben a földfelszín alatt. Wachsler elmondta: az Alkotmány utca forgalom elől elzárt, Honvéd utcáig terjedő szakaszán alakítanak ki egy lejtős, száz méter hosszú, négy méter széles rámpát, amelyet egy körüljárható gránittömb zár majd le, több helyütt meghasadva, a közepén örök lánggal, amely a nemzeti összetartozás gondolatát hivatott jelképezni. A rámpa két falába bevésik a történelmi Magyarország valamennyi településének nevét az 1913-as helységnévtár szerinti változatban. A rámpa hosszában a felszínen végig zöldfelülelet alakítanak majd ki. Wachsler azt is elmondta, 2019 harmadik negyedében befejeződik a Vértanúk terének megújítása, addigra elkészül a Nemzeti vértanúk emlékműve is. Hozzátette: a térről korábban elszállított Nagy Imre-szobrot június 16-án állítják fel a Jászai Mari téren az alkotó, Varga Tamás iránymutatásai szerint.




